17.04.2021, Cumartesi
17 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Zeybekci, Ekonomi Politikaları Kurulu Başkan Vekili...

Zeybekci, Ekonomi Politikaları Kurulu Başkan Vekili oldu

Haber Merkezi - 25 Ekim 2018 Perşembe - 22:23 Zeybekci, Ekonomi Politikaları Kurulu Başkan Vekili oldu

Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye yeni görev. Zeybekci, Ekonomi Politikaları Kurulu Başkan Vekilliğine atandı.

A- A+

AK Parti’nin kurulu ile birlikte Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden olan Nihat Zeybekci, bir süre önce üye olarak atandığı Ekonomi Politikaları Kurulu’na şimdi de başkan vekili oldu. Görevlendirme Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Bu arada Erdoğan, bugün yapılan Ekonomi Politikaları Kurulu toplantısına başkanlık etti.

ZEYBEKCİ’NİN BİYOGRAFİSİ

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Nihat Zeybekci, özel sektördeki çalışmalarının ardından Turkuaz Tekstil’i kurdu. İki dönem Denizli İhracatçılar Birliği Başkanlığı yaptı.

AK Parti’nin kurulmasıyla siyasete atıldı. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den Denizli Belediye Başkanı seçildi. 2009 yerel seçimlerinde yeniden bu göreve seçildi.

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, 2005-2011 yılları arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği, 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

Denizli Belediye Başkanlığı görevinden 2011 yılında istifa etti ve aynı yıl yapılan genel seçimde AK Parti’den milletvekili seçildi. Parlamentoda 25’inci ve 26’ncı dönemlerde de Denizli’yi milletvekili olarak temsil etti.

AK Parti MKYK Üyeliği ile Sanayi,Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı.

25 Aralık 2013’te Zafer Çağlayan‘ın yerine Ekonomi Bakanlığına getirildi. 62, 63 ve 65’inci hükümetlerde de Ekonomi Bakanı olarak görev yaptı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen ve 4 çocuk babası olan Nihat Zeybekci, Ayşen Zeybekci ile evlidir.