29.06.2022, Çarşamba
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Tin: Yeni sistemle meclis güçleniyor

Tin: Yeni sistemle meclis güçleniyor

Haber Merkezi - 14 Nisan 2017 Cuma - 09:45 Tin: Yeni sistemle meclis güçleniyor

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, anayasa değişikliğiyle gelecek yeni sistemde meclisin devre dışı kalmayacağını, aksine güçleneceğini savundu

A- A+

AK Parti Milletvekili Şahin Tin, referandum çalışmaları kapsamında, Kaleiçi Çarşısı, 1’nci ve 2’nci Sanayi Sitesi esnafıyla buluştu, sohbetlerinde anayasa değişikliğinde yer alan maddelerin ayrıntılarına ilişkin soruları yanıtladı.

Meclisin devre dışı bırakıldığı yönündeki iddialara değinen Tin, “Meclis devre dışı bırakılıyor iddiası koca bir yalandan ibaret. Yeni sistemle meclis güçleniyor ve cumhurbaşkanı kanun teklif edemiyor. Kanun teklif etme yetkisi milletvekilinin, kanun koyma, kaldırma yetkisi meclisindir. Diğer bir konu ise ‘meclis feshediliyor’ yalanı. Anayasada mevcut 116’ncı maddeye göre cumhurbaşkanı, 45 gün içinde hükümet kurulamazsa meclisi feshediyor. Biz bunu değiştiriyoruz. Bir siyasi kriz çıkması halinde seçimlerin birlikte yenilenmesine meclis de karar veriyor, cumhurbaşkanı da. Önerilen sistemde seçimlerin yenilenmesi iki taraflı işleyen bir uygulamadır. Hangi kuvvet yenilenme kararı alırsa alsın kendi seçimlerini de yenilemiş olacak. Bu düzenleme meclis’in işlevsiz hale getirilmesi değildir. Yürütmede aksama meydana gelirse meclis devreye girerek milli iradeye başvurabilecek” dedi.

Haberin DevamıReklam

“MECLİS YÜRÜTMEYE KARŞI DAHA GÜÇLÜ”

Yeni sistemde cumhurbaşkanının veto yetkisi olacağını anlatan Tin; “Cumhurbaşkanı yeni sistemde kanun teklif etme yetkisine sahip olamayacak ancak veto yetkisi olacak. Bu yetkiye karşı da meclis kararında salt çoğunlukla direnme hakkına sahip olacak. Kanun koyma ve kaldırma yetkisi cumhurbaşkanının değil meclisindir. Bütçe onaylama hakkı meclisindir. Meclis yürütmeye karşı daha güçlüdür. Bunun için denge kontrol sistemi öngörülmüştür. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, yürütme ile ilgili olarak kanunda olmayan alanlarda çıkarılabilmektedir ve kanun üstünlüğü esastır. Temel hak ve hürriyetler ile siyasi hak ve hürriyetler konusunda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacaktır. Aynı konuda kanun çıkarılması halinde cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz kalacaktır. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri anayasaya uygunluk yönünden de anayasal yargı denetimine tabi olacaktır” diye konuştu.