27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Tin: Uzlaşmayı millet sağlayacak

Tin: Uzlaşmayı millet sağlayacak

Haber Merkezi - 12 Nisan 2017 Çarşamba - 10:47 Tin: Uzlaşmayı millet sağlayacak

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, meclis ve hükümet arasında doğacak olan krizlerin milletin hakemliği çözüleceğini, uzlaşıyı milletin sağlayacağını söyledi.

A- A+

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, anayasa değişikliğinde yer alan maddeleri Tavas, Beyağaç ve Kale’de vatandaşlara anlattı. Tin, Tavas ilçe merkezindeki esnafları ziyaretinin ardından, Beyağaç ilçe merkezi ile Yeniçeşme, Geriçam, Eşenler ile Uzunoluk ve Kale ilçesinde Adamharmanı ve Kırköy mahallelerinde vatandaşlara seslendi.

Halk oylamasına sunulan yeni sistemin ‘evet’ oylarıyla kabulünün ardından kuvvetlerin birbirinden net bir şekilde ayrılacağını ifade eden Tin, “Yeni sistemin kabulüyle eskiden olduğu gibi hükümet meclisin içinden çıkmayacak, milletin seçtiği cumhurbaşkanı tarafından kurulacaktır. Meclis’in de cumhurbaşkanının da süresi 5 yılla sınırlı olacak. Bu süre içinde meclis ve hükümet arasında bir uyumsuzluk yaşanması halinde ve bu uyumsuzluk, millete hizmet etmeyi engelleyecek düzeye ulaştığında çözüm için sisteme emniyet olarak konulan milletin hakemliğine başvurulacak ve seçimlerin karşılıklı yetki ile birlikte yenilenmesi yoluna gidilecektir” dedi.

Haberin DevamıReklam

“TEK TARAFLI FESİH YOK”

16 Nisan’da oylanacak anayasa değişikliğinin herhangi bir maddesinde fesih veya cumhurbaşkanının meclisi feshi gibi bir hususun söz konusu olmadığını kaydeden Tin, şöyle devam etti:

“Hükümet ve meclis arasında yaşanan uyumsuzluk ve krizden kaynaklı sıkıntılı süreçlerde tek taraflı bir fesih söz konusu değildir. Sadece karşılıklı seçim yenileme vardır. Siyasi krizler yaşanması halinde yeni sisteme göre çözümün adresi millet hakemliği olacaktır. Cumhurbaşkanı kendi görevini sonlandırmak üzere seçimlerin birlikte yapılmasına karar verebilir. Yine meclis, yürütmede bir aksaklık olması halinde beşte üç çoğunlukla seçimleri birlikte yenileme kararı alabilir. Yeni sistem eskiden olduğu gibi fesih yetkisi barındırmayacak. Oysa anayasanın 116’ncı maddesine göre mevcut sistemde cumhurbaşkanının meclisi feshetme yetkisi vardır. 16 Nisan’da anayasa değişikliğinin ‘evet’ oylarıyla kabul edilmesiyle birlikte artık milletin seçtiği meclis ve cumhurbaşkanlığı makamı sadece milletin iradesiyle kendisine yön tayin edecektir. Uzlaşmayı millet sağlayacaktır.”