27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Tin: Meclis ve hükümet seçim akşamı...

Tin: Meclis ve hükümet seçim akşamı kurulacak

Haber Merkezi - 8 Nisan 2017 Cumartesi - 09:38 Tin: Meclis ve hükümet seçim akşamı kurulacak

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle meclis ve hükümetin seçim akşamı sandıkta kurulacağını söyledi.

A- A+

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, tekstilden, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlatmayı Selin, Pamukkale, Nurpak, Fazilet, Akgün, Üstündağ, Sönmez, Zimek, Çetin, Konmak, Sergen, Vateks ve Akça Şirketler Grubu’nu ziyaret ederek sürdürdü.

“HER KUVVET KENDİ İŞİNİ YAPACAK”

Firma ziyaretlerinde yaptığı konuşmalarda yeni sistemle yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin birbirinden net bir şekilde ayrılacağını ifade eden Tin, “Meclis yasa, cumhurbaşkanı kanunlara ve kararnamelere uygun yürütme yapacak. Yargı, adaletle ve yargısal denetimle uğraşacak. Her kuvvet kendi işini yapacak. Bütün kuvvetlerin işi millete hizmet olacak. Milletimiz, hükümeti de Meclis’i de seçim akşamı kuracak” dedi.

Haberin DevamıReklam

2019’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle güçlü ve istikrarlı bir yönetim yapısına kavuşacağını savunarak, “Cumhurbaşkanı yeni sistemle bir veya daha fazla yardımcı atayabilecek. Cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir nedenle boşalması halinde 45 gün içinde Cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Yeniden Cumhurbaşkanı seçilene kadar Cumhurbaşkanı yardımcısı vekâlet edecek. Milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yardımcısı veya Bakan olarak atanmaları halinde Meclis üyelikleri sona erecek. Cumhurbaşkanı yardımcılarını ve Bakanları atama yetkisi Cumhurbaşkanına ait olacak. Yardımcıları ve Bakanlar Cumhurbaşkanı için geçerli usule göre yargılanabilecekler. Anayasa’nın halk oylamasında evet oylarıyla kabul edilmesinin ardından bu yetkiler Cumhurbaşkanına 3 Kasım 2019 seçimlerinden sonra yürürlüğe girecek” diye konuştu.