29.06.2022, Çarşamba
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Tin: Kalıcı istikrar tesis edilecek

Tin: Kalıcı istikrar tesis edilecek

Haber Merkezi - 11 Nisan 2017 Salı - 10:34 Tin: Kalıcı istikrar tesis edilecek

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 16 Nisan Pazar günü yapılacak referandumda milletin evet tercihiyle ülkede kalıcı istikrarı tesis edeceğini söyledi.

A- A+

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Anayasa değişikliğinde yer alan maddeleriBozkurt’un Baklan Kuyucak, Hayrettin, Mecidiye, Armutalanı ve Avdan mahallelerinde vatandaşlara anlattı, evet oyu için destek istedi.

Türkiye’nin büyümesini istemeyenlere 16 Nisan’da milletin en sert cevabı sandıkta ‘evet’ oyuyla vereceğini ifade eden Tin, “Halk oylamasına sunduğumuz yeni hükümet sistemine milletimiz ‘evet’ oyu vererek ülkemizde kalıcı istikrarı tesis edecek. Türkiye koalisyonlardan çok çekti, ara rejimden çok çekti, bu ülkede hükümetlerin kurulamadığı zamanlar oldu. Bu yaşananlar ülkemize ve milletimize telafi edilemez ağır faturalar çıkardı. Yeni sistemde cumhurbaşkanı seçimleri ile milletvekili seçimleri aynı gün yapılacak. Bu uygulama neticesinde millet iradesi hem mecliste hem de yürütmede eş zamanlı yansıyacak ve uyumlu bir yönetim modeli kurulmuş olacak. Öyle ki, güçlü ve uyumlu bir yönetim modelinde sürekli tek başına iktidar, sürekli istikrar ve güven kaçınılmazdır” dedi.

Haberin DevamıReklam

“SEÇİMLER AYNI GÜN YAPILACAK”

Seçimlerin birlikte yapılması, seçim sonuçlarında yürütme ile yasamada yaşanması muhtemel olan karşıt yapıların önlenmesine hizmet edeceğini savunan Tin, “Seçimlerin aynı gün yapılması vatandaşımızın cumhurbaşkanı seçtiği kişinin partisine ait milletvekillerini tercih etmesi veya cumhurbaşkanı partili değil ise anlayışına yakın kişileri tercih edebilmesine yardımcı olacaktır. Kanunsuz yürütme olmaz, kanun da meclis tarafından yapılmaktadır. O zaman meclis başka anlayışta, yürütme başka anlayışta ihtimalinin azaltılmasına ihtiyaç vardır. ABD ve Fransa bunu sıklıkla yaşamaktadır. ABD’de buna ‘topal ördek’, Fransa’da ise ‘kohabitasyon’ denilmektedir. Her iki ülke de bu dönemlerde yönetimde, halka hizmette sorunlar yaşamış ve yürütme ile meclis arasındaki siyasi krizi çözememiştir” diye konuştu.

“SİYASİ İRADE FARKLILAŞMASI OLABİLİR”

AK Parti Milletvekili Şahin Tin, meclis seçimlerinin tek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ise iki turlu olacağını, cumhurbaşkanının birinci turda seçilememesi durumunda ikinci tur için siyasi irade farklılaşması ortaya çıkabileceğini, iki hafta sonra yapılacak seçimde en fazla oy alan adayın göreve geleceğini sözlerine ekledi.