25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Tin: Esnafımız ekonominin bel kemiği

Tin: Esnafımız ekonominin bel kemiği

Haber Merkezi - 26 Mayıs 2018 Cumartesi - 13:22 Tin: Esnafımız ekonominin bel kemiği

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, her zaman esnafın yanında yer aldıklarını, esnafı ekonominin bel kemiği olarak gördüklerini söyledi.

A- A+

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Ahi Sinan Caddesi’ndeki işyerlerini ziyaret ederek, esnafla buluştu. Tin, ziyaretlerinde hükümetin esnafa yönelik çalışmalarını ve ticari hayatın canlı tutulmasına yönelik desteklerini anlattı.

“VERGİDE ESNAF LEHİNE DÜZENLEMELER YAPTIK”

Vergi oranlarında mükellefin lehine düzenlemeler yapıldığını belirten Tin, “Gelir vergisi tarifesi en üst gelir dilimi vergi oranını, yüzde 49,5’ten yüzde 35’e; en alt dilimdeki vergi oranını ise yüzde 22’den yüzde 15’e düşürdük. Gelir vergisinde gerçek usulden basit usule dönüş imkânı sağlayıp, basit usulde vergilendirilen esnafımızın yıllık 9 bin TL’ye kadar kazancından gelir vergisi almıyoruz. Temel ihtiyaçlar ile hizmetlerden alınan KDV oranlarını; eğitimde, sağlıkta, turizmde ve giyimde yüzde 8’e, birçok gıda maddesinde ise yüzde 1’e indirdik. Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan bazı meslek kollarında faaliyette bulunanları vergiden muaf esnaf kapsamına aldık” dedi.

“KREDİYE ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRDIK”

AK Parti iktidarı döneminde esnafın uygun koşullarda kredi kullanmasının önünü açtıklarına dikkat çeken Tin, “Esnaf ve sanatkârlarımıza Halk Bankası aracılığıyla önemli miktarlara ulaşan uygun koşullu krediler kullandırdık. Söz konusu uygulamamız, kapsamında 2002 yılında esnafa yansıtılan kredi faizleri yüzde 47 seviyelerinde iken, 2003 yılından itibaren ise bu oranları kademeli bir şekilde düşürerek Cumhuriyet tarihinin en düşük kredi faiz oranları olan yüzde 4 seviyesine kadar indirdik. Sübvansiyon oranını yüzde 20’den, yüzde 50-100’e çıkardık ve kredi üst limitlerini esnafımızın lehine olacak şekilde yeniden düzenledik. 2002 yılında 63 bin esnaf söz konusu uygulamadan yararlanırken bu sayı 2018 yılı Mart sonu itibarıyla 459 bin esnafa yükselmiştir. Esnaf kredileri için 2002 yılında 50 milyon TL olan bütçe ödeneğini 2018 yılında 1,5 milyar TL’ye yükselttik” diye konuştu.