27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Soylu: Depremzedelere isterlerse ev yapacağız, isterlerse...

Soylu: Depremzedelere isterlerse ev yapacağız, isterlerse para vereceğiz

Haber Merkezi - 21 Mart 2019 Perşembe - 16:15 Soylu: Depremzedelere isterlerse ev yapacağız, isterlerse para vereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Acıpayam ilçesindeki depremzedelere isterlerse yeni ev yapacaklarını, isteyene de kendi evini yapması için para vereceklerini söyledi.

A- A+

Denizli’nin Çivril ilçesinde vatandaşlara hitap eden Soylu, Çivrillilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan selam getirdiğini söyledi. Soylu, Acıpayam’da dün meydana gelen depremde can kaybının olmadığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 355 ev hasar gördü, 155’i ağır hasarlı. Ya istedikleri yerde kendilerine para vermek suretiyle veyahut da eğer ‘siz yapın’ derlerse biz yapacaklarımızı hemen harekete geçirip inşallah o köyleri, o mahalleleri çok güzel bir hale getireceğiz. Yıkılan evlerin büyük bölümü kerpiç evlerdi. Şimdi inşallah daha dayanıklı olanını da hep beraber devletimizin gücüyle gerçekleştirmeye çalışacağız.”

“ÇİVRİL’E İÇİMİ DÖKMEYE GELDİM”

Çivril’e içini dökmeye, sevincini ve heyecanını paylaşmaya geldiğini anlatan Soylu, “Onlarca yıllardır bu ülkeye saldırıyorlar. Onlarca yıldır zenginleşmemizi, özgürleşmemizi, kardeşliğimizi istemiyorlar. Onlarca yıldır başımızda kaynar kazanlar kaynatıyorlar ama Allah sizden razı olsun ki onlarca yıldır bu saldırılarda elif gibi dik durdunuz, minnettarız, müteşekkiriz” dedi.

“PARMAK SALLADILAR”

Soylu, Türkiye’nin her 10 yılda bir darbelerle terbiye edilmek istendiğine işaret ederek, “Gün geldi inancımızı, gün geldi birliğimizi, gün geldi beraberliğimizi, gün geldi bu ülkedeki umutlarımızı kırabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Bize parmak salladılar. Amerika’dan parmak salladılar, Avrupa’dan parmak salladılar. Bize ‘Haddinizi bilin, siz kimsiniz, köylüler, siz kimsiniz kasketliler, siz kimsiniz şalvarlılar, poturlular, eli nasırlılar, kimsiniz de bu ülkeyi idare edeceksiniz’ dediler” diye konuştu.

“BU COĞRAFYADA KİMSE OYUN KURAMAZ”

Türkiye’nin her zaman zayıflatılmaya çalışıldığını ifade eden Soylu, “Şimdi Mecliste başı açığı da var, başı kapalısı da var. Ülke battı mı, ülke bölündü mü, ülke parçalandı mı? Yıllarca bizi bunlarla uğraştırdılar, hep ayaklarımızın ucuna baktırdılar, hiç geleceğe baktırmadılar. Bugün başı açığı da başı kapalısı da Mecliste. Bugün benim ülkem daha güçlü, benim ülkem daha büyük, Cumhuriyetimiz daha büyük, cumhuriyetimiz daha güçlü” dedi.

Soylu, Irak’ın kuzeyinde yeni bir devlet kurmak istediklerini ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buna izin vermediğini belirterek, “Hiç durmadılar, eğer bizde en ufak bir boşluk görseler, bizde en ufak bir zafiyet görseler, bizde en ufak bir eksiklik görseler kafamıza binecekler. Tayyip Erdoğan ve Türkiye, tarihe ve dünyaya bir not bıraktı. Ey dünya, size sesleniyorum, ey gelecek nesillerimiz size bir emanet bırakıyoruz. Bıraktığımız emanet şudur, Bu coğrafyada biz karar vermedikçe kimse oyun kuramaz” ifadelerini kullandı.

“HDP BİNASINDA MAHKEME KURMUŞLAR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Adana il binasına düzenlenen operasyona ilişkin, “HDP binasında bundan 3 yıl önce mahkeme kurmuşlar, çek senetçilik yapıyorlar. Üç vatandaş geldi ihbar etti, ‘Orada kozmik oda var, o kozmik odaya sadece bunların milletvekilleri giriyor.’ 7 ajanda ve paralar ele geçirdik. Elektrik parasını ödeyemiyorlar, kasada para tutuyorlar. Onun ötesinde başka illere de sıçrayacak birçok bilgiler ele geçirdik” dedi.

Terör, uyuşturucu, hırsızlıkla mücadeleyi başarıyla sürdürdüklerini, Türkiye’de evden hırsızlıkların yüzde 35 düştüğünü, dünyanın en güvenli şehirlerini oluşturduklarını ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Ekrem Dumanlı denilen bir hayvan FETÖ’nün temsilcisiydi. Çıktı diyor ki ‘Bu hükümet gidecek, ne beka meselesi, göreceksiniz ne olacağını.’ 15 Temmuz saat 12.00’de hanginiz bunların darbe yapacağını biliyordu? 7 Haziran’da HDP yüzde 13 oy aldı, ne istiyorsunuz, belanızı mı istiyorsunuz? Dertleri oy değil. Bunların hiçbirinin kendi inisiyatifi yoktur. Amerika gelir, generalleri talimat verir, Avrupa gelir talimat verir ve bunlar da Kandil’den de buradaki robotlarına talimat verir. ‘Şöyle yapacaksınız, yakacaksınız, yıkacaksınız.’ diye.”

Kendisinin bir itfaiyeci değil İçişleri Bakanı olduğunu, olaylar olduktan sonra söndürmekle görevli olmadığını, olaylar olmadan önce neyin nasıl olacağını, nasıl tedbir alınması gerektiğini, ülkenin başına bela gelmeden ne yapılacağını düşünmesi gereken insanlardan biri olduğunu dile getiren Soylu, “Benden önce de İçişleri Bakanı vardı, benden sonra da olacak. Bu memlekette bizden çok var ama bu memleketten bir tane var. Gözünü dikenin gözünü oyarız.” diye konuştu.

“SÖZLEŞMENİN ALTINDA KİMİN İMZASI VAR”

Türkiye’nin her tarafına fitne tohumu ekmek isteyenler bulunduğuna dikkati çeken Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Bu sözleşmeyi kimle yaptınız, bu milletle mi yaptınız, bu sözleşmenin altında kimin imzası var, kimin imzasının olduğu belli. FETÖ’nün, PKK’nın, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in imzası var, yok desinler… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun imzası var. Biz bir tek şey için mücadele ediyoruz, gelecek nesillere sizin çektiklerini çektirmemek için alabileceğimiz riskin tamamını alıyoruz. Irak’ın kuzeyindeyiz, Suriye’deyiz. Neden, önümüzdeki 4,5 yıl var Türkiye’nin ekonomide gürül gürül adım atabilmesini temin edebilmek, yerli ve milli üretmek, terörü tasfiye edebilmek için.”

Soylu, Türkiye’nin bölgedeki huzur ve güvenlik için güçlü, zengin, kudretli olmak zorunda olduğunu vurgulayarak “Onun için çıldırıyorlar, yerli ve milli ürettik mi, Türkiye’ye şehir hastaneleri yaptık mı çıldırıyorlar. Bu 4,5 yılda Allah’ınızı severseniz bunları daha da çıldırtalım.” dedi.

Bakan Soylu, 2009 ve 2014’te MHP ile ittifak yapmadıklarını, şimdi beka için bir araya geldiklerini vurguladı.

ADANA’DAKİ OPERASYON

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Adana il binasına düzenlenen operasyona ilişkin olarak da “HDP binasında bundan 3 yıl önce mahkeme kurmuşlar, çek senetçilik yapıyorlar. Üç vatandaş geldi ihbar etti, ‘Orada kozmik oda var, o kozmik odaya sadece bunların milletvekilleri giriyor.’ 7 ajanda ve paralar ele geçirdik. Elektrik parasını ödeyemiyorlar, kasada para tutuyorlar. Onun ötesinde başka illere de sıçrayacak birçok bilgiler ele geçirdik.” dedi.

İnsansız hava araçları için bir yazılım yaptıklarını kaydeden Soylu, “Artık teröristler bırakın dağlarda yürümeyi kafalarını çıkaramayacaklar.” dedi.