25.07.2021, Pazar
22 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Filiz: Suriyeliler TOKİ’den bedava değil, parayla...

Filiz: Suriyeliler TOKİ’den bedava değil, parayla bile sosyal konut alamaz

Haber Merkezi - 29 Mayıs 2018 Salı - 15:53 Filiz: Suriyeliler TOKİ’den bedava değil, parayla bile sosyal konut alamaz

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Türkiye'deki sığınmacılarla ilgili özellikle belli bir kesimin algı operasyonu olarak kasıtlı yaptığı bir bilgi kirliliği, yalan yanlış dedikodular olduğunu kaydetti.

A- A+

Filiz, yaptığı yazılı açıklamada, sığınmacılarla ilgili hemen hemen her gün sosyal medyada, televizyonlarda ve gazetelerde, kamuoyunu yanıltan asılsız içeriklerde haberler çıktığını, dedikodular üretildiğini belirtti. Vatandaşlar arasında dolaşan, özellikle belli bir kesimin algı operasyonu olarak kasıtlı yaptığı bir bilgi kirliliği olduğunu vurgulayan Filiz, şunları ifade etti:

“Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor söylentisi yalan. Suriyeli öğrenciler, diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi ‘Türkiye Burslarının’, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın veya yatay geçişin gereklerini sağlamadan üniversitelere giremezler. Yine Suriyeli öğrenciler ile ilgili ‘tamamına’ devlet bütçesinden ‘karşılıksız burs veriliyor’ iddiası var. Sadece Yurt Dışı Türkler Başkanlığına ‘Türkiye Bursları’ üzerinden başvuru yapan ve başarı başta olmak üzere belirli kriterleri karşılayan diğer ülkelerden gelen öğrencilerde olduğu gibi sınırlı sayıdaki Suriyeli öğrenciye burs verilmektedir. Gelelim diğer yanlış bir bilgiye, ‘TOKİ tarafından yapılan sosyal konutlar Suriyelilere bedava veriliyor’ yalanına. TOKİ’den sosyal konut alabilmenin ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Suriyeliler vatandaş olmadıkları için TOKİ’den bedava değil, parayla bile sosyal konut alamazlar. Aracı olan kardeşlerimiz ile ilgili de yanıltıcı bir bilgi dolaşıyor. ‘Suriyeliler araçları için Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemiyor.’ deniyor. Türkiye’den araç satın alan veya kendi aracını Türkiye’ye getiren Suriyeliler kayıt yaptırarak Türkiye’den plaka almak zorundadır. Ayrıca bu araçları için motorlu taşıtlar vergisi ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler.”

Filiz, “Suriyelilerin seçimlerde oy kullanması ve maaş bağlanması” söylentileri ile ilgili de şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de yapılan seçimlerde ve halk oylamalarında oy kullanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri seçimlerde asla oy kullanamaz. Suriyelilere maaş bağlanması söz konusu değil. Belli şartları taşıyan tüm sığınmacılara Avrupa Birliği katkısı ile finanse edilen bütçeden aylık 120 lira yardım yapılmaktadır. Bakıma muhtaç engelli, yetim, öksüz, çocuğu bulunan ve kadınlar tarafından geçimi sağlanan aileler bu yardımdan yararlandırılmaktadır. Kasım 2016’da başlayan sosyal uyum yardımı ile temel insani ve yaşamsal ihtiyaçların karşılanması hedeflenmektedir. Amaç kafa karıştırmak, halkı galeyana getirmek, milletimizin benliğinde yıllardan beri var olan mazluma yardım anlayışını, misafirperverlik olgusunu, birlik ve beraberliğimizi sekteye uğratmaktır. Vizyonlarında sosyal yardım, proje, gelecek planı olmayan muhalif kesimin yaptığı yalan, iftira ve toplumun huzurunu kaçırmaya yönelik bu dedikodulara halkımız itibar etmemektedir. Ve bunlara gereken cevabı 24 Haziran’da sandıkta vereceklerdir.”

DENİZLİ (AA)