06.12.2021, Pazartesi
10 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Özkan’dan bir garip dolar açıklaması

Özkan’dan bir garip dolar açıklaması

Haber Merkezi - 18 Kasım 2021 Perşembe - 10:41 Özkan’dan bir garip dolar açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan, rekorlar kırarak artışını sürdüren dolara karşı Türk Lirası’nın kaybını bin kat aşağıya çektiklerini ileri sürdü, Japon Yeni üzerinden dolar hesabı yaptı. Özkan, “Japonya, 114 yen olan dolar kurunu göstererek kendi ekonomisini değerlendiriyor mu? ‘Nasıl başarısız bir ekonomiyiz’ diyerek kendi ekonomilerini değerlendiriyor mu?” ifadelerini kullandı.

A- A+

Doların önlenemez yükselişi devam ederken, dün ABD Doları/TL kuru 10,60’ın üzerine çıkmışken, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, düzenlediği basın toplantısında garip bir açıklamada bulundu. Özkan, kendine göre bir hesaplama yaptı ve bunu anlatırken dolardaki değer kaybını bin kat aşağı çektiklerini iddia etti.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özkan, “Dolar kurunu bahane edenlere söylüyorum” diyerek, şöyle konuştu:

“Bunu yaparken (seçim çağrısı) dolar kurunu bahane ediyorlarmış. Küresel bir salgın ortamından geçiyoruz. Büyük devletlerin sırasıyla tedarik zincirlerinin bozulduğunu hepimiz takip ediyoruz. Böylesi bir ortamda Türkiye olarak hem salgından vatandaşlarımızın sağlığını korurken hem bütün sıkıntıları bertaraf ederek vatandaşlarımızın refahını hayata geçiriyoruz. Bu noktada milletimiz Cumhurbaşkanımıza ve Millet İttifakı’na inancı tamdır. Dolar kurunun nereden nereye geldiğini soranlara söylüyorum. Şu anda 2002’den bugüne her alanda yatırımlar yapmış, sanayi ülkesi haline gelmiş, 35 milyar dolarlık ihracatını 210 milyarın üzerine çıkarmış Türkiye, dolardaki değer kaybını bin lira aşağı çekmek suretiyle 6 kat bir artış var. Doların değeri ile ilgili Japonya bir mukayese yapıyor mu? Nasıl başarısız bir ekonomiyiz diyerek kendi ekonomilerini değerlendiriyor mu? Japonya 114 yen olan dolar kurunu göstererek kendi ekonomisini değerlendiriyor mu? Nasıl başarısız bir ekonomiyiz diyerek kendi ekonomilerini değerlendiriyor mu?”

Faizle mücadeleyi sonuna kadar südüreceklerini söyleyen Özkan, “Dolar kurunun nereden nereye geldiğini soranlara söylüyorum, bakınız AK Parti’den önce 19 yılda, yani 1983’ten 2002’ye kadar geçen sürede 83’te 220 lira olan dolar, 2002 yılında 1 milyon 680 bin liraya çıkmış. 6 bin 680 kat dolarda bir artış meydana gelmiş. 2002’den bugüne ulaşımda, sağlıkta, eğitimde, havacılıkta, her alanda yatırımlar yapmış, sanayi ülkesi haline gelmiş, 35 milyar dolarlık ihracatını 210 milyar doların üzerine çıkarmış bir Türkiye. Evet, dolardaki değer kaybını tam bin kat aşağıya çekmek suretiyle 20 yıla baktığımızda sadece 6 kat bir artış söz konusu. Demek oluyor ki ortada bir kazanım var. Demek oluyor ki ortada Türkiye’nin istikrarı söz konusu” ifadelerini kullandı.