22.09.2020, Salı
18 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu

Tin: Savaş planlarıyla barış tesis edilemez

Haber Merkezi - 29 Ocak 2020 Çarşamba - 22:54 Tin: Savaş planlarıyla barış tesis edilemez

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin-İsrail sorununun çözümüne ilişkin açıkladığı planı “savaş planlarıyla barış tesis edilemez” sözleriyle eleştirdi.

A- A+

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, ABD Başkanı Trump’ın kamuoyuna açıkladığı planın kendi inanç değerlerine bile aykırı olduğunu ifade etti. Tin, “Savaş planlarıyla barış tesis edilemez. Baskı, zulüm, ölüm, işkence ve istila hareketi barışa yol çizemez ve bu sözde plan asla kabul edilemez” dedi.

“Baskı ve zulümle güç gösterisi yapanların âbâd oldukları görülmemiştir. ‘Zulm ile âbâd olanın âhiri berbâd olur’ sözü boşuna söylenmemiştir” diyen Tin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zulüm ve baskı uygulayarak derebeylik satırlarının üzerine basıp mutluluk narası atma, tebessümle dünyaya renk verme gayreti çökecek ve yok olmaya mahkûm olacaktır. İnsanlık onurunun yok sayıldığı bir platformda ifade edilen sözler tarihin çöplüğünde bugüne kadar nasıl yer aldıysa yenidünya düzeninde de emperyalistlerin tarihi yenilgisi olacaktır. Hz Musa (as) aracılığıyla İsrailoğullarına Tevrat’ta bildirilen altıncı emirde ifade edildiği gibi ‘adam öldürmeyeceksiniz’ hükmünü de yok sayarak canice plan geliştirmek, kendine ait olmayan toprakları insanları öldürerek istila etmek, kendi değerleriyle bile savaş halidir, asla kabul edilemez.”

“BU BİR KAOS PLANIDIR”

Kudüs’ün bu saçma planla işgal girişimi İslam davasına gönül verenlerin emperyalistlere ve bölgede ona uşaklık eden zihniyetlere karşı suskunluğuna son vermesi anlamına geleceğini belirten Tin, “İslam Dünyasının kalbi Kudüs’tür. Kudüs aynı zamanda Filistin devletinin başkentidir. Zorbalıkla, işgalle ve akla hayale sığmayan bir planla bunların yok sayılması elbette kabul edilemez. Meşru olmayan yöntemlerle Filistin devletinin varlığının yok sayılması akla ziyan bir durumdur. Asla kabul edilemez. Bu plandan ne barış doğar ne de insanlığa bir ışık yanar. Ancak Orta doğudaki yangının körüklenmesine neden olur. Kısacası ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı sözde plan, bir kaos planıdır” dedi.

“TÜRK GAZETECİLERE AMBARGO UYGULAMAKTA NEYİN NESİ?”

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun düzenlediği basın toplantısına, Washington’da yerleşik Türk gazetecilerinin alınmamasını da sert bir dille eleştiren Tin, “Konuştuklarında mangalda kül bırakmayanlar, nasıl bir dereye taş attıklarını bildikleri için Türk gazetecilerini basın toplantılarına aldırmayıp, basın özgürlüğü konusunda da her zaman sergiledikleri ikiyüzlü tavırlarını apaçık ortaya koymuşlardır. Türk Gazetecileri toplantıya almayıp çifte standart uygulamak da neyin nesi, anlamak mümkün değil.Bizim Filistin ve Kudüs meselesine kayıtsız ve duyarsız kalacağımızı kimse düşünmesin ve beklemesin” ifadelerini kullandı.