19.04.2021, Pazartesi
18 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. 1 aile hekimine 2 bin kişi

1 aile hekimine 2 bin kişi

Haber Merkezi - 17 Mayıs 2017 Çarşamba - 09:53 1 aile hekimine 2 bin kişi

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, yürürlüğe giren yeni uygulama yönetmeliği ile bir aile hekiminin 3 bin 500 kişiye değil, 2 bin kişiye bakacağını bildirdi.

A- A+

AK Parti Milletvekili Şahin Tin, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, yeni yönetmelikle aile hekimi değişiklik talebinin kişilerin yazılı isteği üzerine hizmet almak istediği aile hekimi tarafından yapılabileceğini belirtti.

AK Parti hükümeti olarak sağlık alanında ilk günden beri reform niteliğinde önemli düzenlemeleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Tin, “Uluslararası standartların üzerinde sağlık kalitesine ulaşmak için her türlü adımı atmanın gayretinde olduk. Vatandaşlarımızın sağlığa kolay ulaşımını sağlamak adına her mahalle de hizmet veren aile sağlığı merkezleri kurulması ve buralar da aile hekimlerinin vatandaşlara bire bir hizmet vermesinin önünü açtık. Bizim için esas olan, sağlıklı işleyen bir sağlık sisteminin, toplumun her bir ferdine ayrım yapmadan eşit koşullarda hizmet vermesidir. Bu konuda hükümetimiz gerekli olan adımı cesaretle atmakta ve sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirmenin gayretindedir” dedi.

“AİLE HEKİMLERİNİN ÇALIŞMA ŞARTLARI DÜZENLENDİ”

Son yapılan değişiklikle aile hekimlerinin çalışma şartlarının biraz daha rahatlatıldığını ifade eden Tin, “Aile hekimliği yönetmeliğinde yapılan son değişikliğe göre artık bir aile hekimliği biriminin sorumlu olduğu kişi sayısı, ortalama 3 bin 500’den 2 bine iniyor. Bu düzenleme, aile hekimlerinin kendilerine bağlı olan kişileri takip etme konusunda büyük bir kolaylık olacak. Yine vatandaşlarımız açısından baktığımızda ise aile hekimlerine vatandaşlarımız daha kolay ulaşabilecek. Yine kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın takibini aile hekimlerimiz daha kolay yapabilecekler. Bu kapsamda, KOAH gibi hastalıkların teşhisinde kullanılan, spirometre veya peakflowmeter cihazlarını aile hekimliğinde bulundurmak zorunda olacaklar. Aile hekimlerimiz, hafta içi 8, hafta sonu 16 saat olmak üzere bir ayda 30 saatten fazla nöbet tutamayacak. Ayrıca aile hekimliği çalışanlarına da nöbetleri karşılığında ilgili kurumlarca nöbet ücreti ödenecek” diye konuştu.

Milletvekili Şahin Tin, yönetmelikle 3 ve üzeri aile hekimliği birimi bulunan aile sağlığı merkezlerinde giriş, bekleme alanları ve oda girişlerine güvenlik kamera sistemleri kurulma zorunluluğu getirildiğini sözlerine ekledi.