29.05.2020, Cuma
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

Kılıçdaroğlu: Belediye başkanları harcadığı paranın hesabını verecek

Haber Merkezi - 17 Eylül 2019 Salı - 14:57 Kılıçdaroğlu: Belediye başkanları harcadığı paranın hesabını verecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının milletin parasını harcadığını, bu nedenle de her kuruşun hesabını vereceklerini söyledi.

Yerel seçimlerde CHP’li adayların kazandığı ilçe belediyelerini ziyaret etmek üzere Denizli’ye gelen Kılıçdaroğlu, ilk olarak Babadağ’a gitti. Belediye Başkanı Ali Atlı’yı ziyaretinin ardından Cumhuriyet Meydanı’ndan vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının göreve başlarken 7 kuraldan ayrılmaması gerektiğini söyleyerek, “Bunlardan en önemlisi vatandaşlar arasında ayrım yapmamalı. Başkan herkesi kucaklayacak. Sadece pozitif ayrımcılığı fakir mahallelerde ve fakir ailelerine karşı yapacak. Biz Türkiye’nin hiçbir yerinde çocuklar yatağa aç girsin istemiyoruz. Belediye başkanlarına milletin parasını harcadıkları için yapılan tüm harcamaların hesabını millete vereceksiniz” dedi.

“NE İŞİMİZ VAR ORTADOĞU BATAKLIĞINDA?”

Suriye’de Müslüman kanı aktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Silahları kim veriyor? ABD ve Rusya. ‘Birbirinizi öldürün’ diyor. Kim alet oluyor buna? Türkiye. Ne işimiz var Ortadoğu bataklığında? Bataklığa kim sürükledi bizi, bunu sorgulamamız lazım. 3,5 milyon Suriyeli geldi. Savaştan kaçıp geldiler. Mesele ne? Suriyelilere kızıyoruz. Suriyelilere kızmayalım. Onu buraya getiren adama kızalım. Onlar çalışıyor. Her biri bir yerde. 40 milyar dolar para verdik Suriyelilere. İdlib’te sıkıştık. 3,5 milyon Suriyeli Türkiye’nin kapısına dayanırsa şaşırmayın. Esad diyor ki ‘ben kendi ülkemde terörist istemiyorum.’ Sen bana Astana’da söz verdin, ne dedin? Teröristlerin elinden silahları alacağım. E al kardeşim, e alamıyoruz, bir gün alamıyorsan, ben onları toplayıp çıkarırım. 3,5 yetmedi, bir 3,5 milyon daha insan. Bu nasıl bir dış politikadır. Benim isyan ettiğim nokta bu. Suriyeliler asgari ücretin altında çalışıyor, bizim vatandaşlarımızın çocukları işsiz. Bunların üstünde hepimizin düşünmesi lazım” diye konuştu.

“1105 SAYI KARARNAMEYİ NİYE GİZLİYORSUNUZ?”

Bütün Orta Doğu’yu barış havzasına döndüreceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Onlar bizim akrabamız. Ezidiler, Araplar burada da var. Niye kavga ediyoruz. Önümüzde iki engel var. Egemen güçler var. Onlarla bir araya gelip onlarla kavga etmek istemiyoruz, barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz devletin silah üreten askeri fabrikası o ülkenin namusudur. Bunu nasıl yabancı bir orduya verirsiniz. Bunu söyledim, ‘Satmadık’ dedi. Resmi Gazete’de kararname var. Cumhurbaşkanlığı logosu, imzası var. Tank palet fabrikasının özelleştirme kararnamesi var. 1105 sayılı kararnameyi niye gizliyorsunuz, ben eleştireceğim diye. Sen benden gizleyemezsin. Nerede olursa olsun onu bulur ve milletin önüne koyarım. Katar ordusu gelirse bizim fabrikada ürettiği tankları bizim ordumuza satacak. Memleket iyi yönetilmiyor, görüşlerimiz farklı olabilir ama bayrak, vatan gibi ortak paydalarımızın olması lazım” ifadelerini kullandı.

AÇILIŞ YAPTI, TEMEL ATTI

Kılıçdaroğlu, daha sonra belediye tarafından yaptırılan tekstil çarşısı ve butik otelin açılışını yaptı, sosyal tesislerin temeline harç bıraktı.

DENİZLİ (İHA)

Fotoğraf: AA