19.01.2020, Pazar
-1 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Karaca: Agaç sevgilerini ODTÜ’de gördük

Haber Merkezi - 14 Temmuz 2019 Pazar - 18:19 Karaca: Agaç sevgilerini ODTÜ’de gördük

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Ağaç Dikme Bayramı” ile ilgili açıklamasında, son yaşanan ağaç kesimlerini anımsatarak, “Ağaç sevgilerini en son ODTÜ’de gördük” ifadesini kullandı.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, sosyal medyada bir kullanıcının “Ağaç Dikme Bayramı” ilan edilmesi önerisine Cumhurbaşkanı ile Tarım ve Orman Bakanı’ndan destek gelmesi üzerine açıklamada bulundu.

“İKTİDARIN AĞAÇ SEVGİSİNİ ODTÜ’DEN BİLİYORUZ”

Bir günü “ağaç dikme günü” ilan etmek yerine, yılın 365 gününün “ağaçları kesmeme günü” olmasını öneren Karaca, “Doğamızı ve ormanlarımızı katleden iktidar, Ağaç Dikme Bayramı ilan edeceğini açıklamakla yine çevreci maskesini takındı. Yemyeşil bir Türkiye için çalıştıklarını söyleyenler, ülkemizin her yerinde ağaçları kesmeye devam ediyor. En son ODTÜ’de gördük ağaç sevgilerini. KYK Yurdu bahanesiyle yüzlerce ağacı kestiler. Ağaç kesmenin karşılığı ağaç dikmek değildir. Diktiğimiz fidan, koruduğumuz ağaçtır. Ormanlarımıza yaptıkları ihaneti ağaç dikerek gizleyemecekler. Önemli olan var olan ağaçlarımızı, ormanlarımızı korumak. Orman yangınlarının önlenmesi, orman yangınlarına çıkaran ya da çıkmasına sebebiyet verenlerin cezalandırılması, var olan ekosistemi korumak yönünde daha fazla çabaya ihtiyaç var. Ormanları rant ve sömürülecek kaynak gören anlayışla mücadele etmek temel alınmalı” dedi.

“AĞAÇ DİKME BAYRAMI ZATEN VAR”

21- 26 Mart tarihlerinin Orman Haftası ve Ağaç Dikme Bayramı olarak kutlandığını kaydeden Karaca, “1996 tarihli Orman Haftası ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği var. Yönetmelik 21-26 Mart tarihlerini Orman Haftası ve Ağaç Dikme Bayramı olarak düzenliyor zaten. Cumhurbaşkanının ve ormanlardan sorumlu bir Bakanın bunu bilmemesi, ağaçlara, ormanlara verdikleri değeri gösteriyor” diye konuştu.