21.01.2020, Salı
1 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

CHP’li Karaca’dan “çevre dersi” için yasa teklifi

Haber Merkezi - 8 Eylül 2019 Pazar - 13:32 CHP’li Karaca’dan “çevre dersi” için yasa teklifi

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca milli eğitim müfredatında öğrencilere zorunlu çevre dersi verilmesini içeren yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türk Milli Eğitim Kanunu’nda değişiklik öngören; ilköğretim, lise ve dengi okullarda “Çevre ve İnsan” dersini zorunlu hale getiren yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Çevre ve doğa bilincinin tüm öğrencilere temelden kazandırılması gereken bir zorunluk olduğunu belirten Karaca, doğa hakları temelli bakış açısının müfredatta zorunlu ders olarak yer almasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“MÜFREDATTA DOĞA HAKLARI TEMELLİ YAKLAŞIM ŞART”

“Doğa hakları bilincinin oluşturulması erken yaşlarda eğitim ile mümkündür. Doğanın kendini yenileyebilir olanakları konusunda farkındalık, doğa ile uyum içerisinde yaşama ve doğanın bir parçası olduğumuz bilincini geliştirmeye yönelik tutum ve davranışlar Milli eğitim müfredatının temelini oluşturmalıdır” diyen Karaca konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Doğal ve kültürel varlıklarımız ciddi tehdit altında. İklim Krizi hepimizi doğrudan etkileyen ve önleyici tedbirler alınmasını gerektiren bir aşamaya geldi. Tüm dünyada başını öğrencilerin çektiği genç iklim aktivistleri geleceğine sahip çıkıyor. Gelişen ve değişen dünya ile uyumlu öğrenciler yetiştirebilmemiz ancak doğa haklarına gereken önemin verilmesiyle mümkün. Mevcut müfredatta ‘Çevre ve İnsan’ dersinin seçmeli olması bu gereklilik ve zorunlulukları karşılamaya yeterli gelmiyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA ÇAĞRI

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olarak hazırladığımız doğa haklarına dair müfredat önerilerini kamuoyu ile paylaşmıştık. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu müfredat önerimizin hayata geçirilmesini acilen talep ediyoruz. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için MEB personeline kurum içinde doğa hakları temelli derslerinin verilmesi, geri dönüşüm ve atık ayrıştırma gibi uygulamaların okullarda uygulanması, ders kitaplarının doğa temelli yaklaşımla hazırlanması, yeni yapılan okul binalarının yenilenebilir enerji kullanımına uygun olarak tasarlanması gibi somut önerilerimizin hayata geçirilmesi çağrımıza Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıt vermesini bekliyoruz.”