05.06.2020, Cuma
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu

CHP’li Karaca: Çiftçi borçları silinsin

Haber Merkezi - 20 Mayıs 2020 Çarşamba - 10:00 CHP’li Karaca: Çiftçi borçları silinsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ilçe ziyaretlerinde “çiftçilerin borçları silinsin” çağrısını yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, seçim bölgesinde ziyaretlerde bulundu, tarlalara giderek çapa yaptı, üreticilerle sahbet etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dünya Çiftçiler Günü’nde çiftçilerin borçlarının silinmesi çağrısı yaptığını anımsatan Karaca, 2006’da çıkarılan Tarım Kanunun 21. maddesine göre milli gelirin her yıl en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilmesi gerektiğini, ancak hiçbir zaman yüzde 1’in verilmediğini, tarımsal destek için ayrılan kaynağın hep yüzde 1’in yarısı olduğunu, yasanın gereklerinin yerine getirilmediğini söyledi.

“ÇİFTÇİ BORÇLARI 129 MİLYAR LİRA”

Coronavirüs salgını döneminde tarımda kendine yeterliliğin çok önemli olduğunu bir kez daha anlaşıldığını belirten ve çiftçileri korumaya yönelik politikaların önemine dikkat çeken Karaca, şunları kaydetti:

“2019 yılı verilerine göre, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 2 milyon 260 bin çiftçimizin bankalara 119 milyar 331 milyon, Tarım Kredi Kooperatifilerine 10 milyar olmak üzere toplam 129 milyar 331 milyon lira borcu var. Borç batağında olan çiftçilerimizin üretime devam etmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Üretimden vazgeçen çiftçi sayısı her geçen artıyor. Ülkemiz bu gidişle tarımda riskli ülkeler haline gelecektir. Bir an önce çiftçilerimizin borçları için parlamentonun toplanması ve borçlarının silinmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekir. Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermek için tarım sigortası primleri hazineden ödenmeli ve pandemi sigorta kapsamına alınmalı.”

“ÜLKEMİZİ TARIMSAL ÜRETİMDE İLERİYE TAŞIYABİLİRİZ”

Denizli’nin ülkemiz için üretimin başkenti sayılabilecek bir kent olduğunu belirten Karaca “Kekik, tütün ve tarımsal sanayide kullanılan üzümde birinci olan, sofralık çekirdeksiz üzüm, kavun ve adaçayı üretiminde ikinci sırada yer alan Denizlili çiftçilerimiz için de borçlarının silinmesi başta Denizli olmak üzere ülkemizi tarımsal üretimde daha ileriye taşıyacaktır” dedi