20.01.2020, Pazartesi
-1 °C / 6 °C Denizli Hava Durumu

Karaca: Acıpayam derhal deprem bölgesi ilan edilsin

Haber Merkezi - 27 Temmuz 2019 Cumartesi - 12:24 Karaca: Acıpayam derhal deprem bölgesi ilan edilsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Acıpayamlı depremzedelerle birlikte düzenlediği basın toplantısında, ilçenin acilen afet bölgesi ilan edilmesini istedi. Vatandaşlar ise, evleriyle ilgili belirsizlikten yakınırken, bir kişi de “Oy istediniz verdik, vergi verdik. Canımızı istiyorsanız onu da verelim” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde mart ayındaki 5.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremlerin zarar verdiği Acıpayam’ın Ovayurt, Yassıhöyük, Kırca, Yeniköy, Apa ve Oğuz mahallelerinden vatandaşların katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Acıpayam’da mart ayında yaşanan depremin bin 246’sı ağır hasarlı olmak üzere 2 bin 306 yapıya hasar verdiğini söyleyen Karaca, deprem sonrası bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “En kısa sürede yaralar sarılacak, yeni binalar yapılacak” açıklamasında bulunduğunu, ancak aradan 4 ay geçmesine rağmen yeni binaların yapılması bir yana ağır hasarlı ve oturulamaz raporu verilen binaların bile yıkımının tamamlanamadığını belirtti.

“KONTEYNER EVLER OTURULAMAZ DURUMDA”

Bölgeye gönderilen konteyner evlerin eski olduğunu, üstünün delik olması nedeniyle yağmurda aktığını, tabanındaki parçalanmalar nedeniyle yürünemediğini anlatan Karaca, bölgedeki üreticilerin ürünlerini saklayacak depolardan yoksun olmasının ayrı bir problem yarattığını, vatandaşların ikinci zararı depolayamadığı ürünlerden yaşayacağını kaydetti.

AK PARTİLİ TİN’E ELEŞTİRİ

AK Parti Milletvekili Şahin Tin’in 28 Mart’ta Acıpayam’a gidip “afet bölgesi ilan edilecek” sözünü verdiğini ifade eden Karaca, “Değişen bir şey yok. Rahmetli Kazım Arslan kanun teklifi verdi, çıkmadı. ‘Sizleri konteyner evlerden çıkaracağız’ diyen bölgenin milletvekili Şahin Tin verdiği sözü unuttu. Aradan 4 ay geçti Acıpayam’da değişen bir şey yok. Acıpayam’da Eylül 15’ten sonra dışarıda yatmak zordur. Bu nedenle vatandaşın kışı geçireceği geçici konutlar, ürünlerini saklayacağı depolar, hayvanlarını besleyeceği ahırlar bir an önce yapılmalı ve ücretsiz olarak vatandaşlara verilmeli” dedi.

“KENDİ EVİNİ YAPANA CEZA”

Yeni konutlar yapılmadığı gibi, kendi konutunu yapanların da para cezalarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Acıpayam’ın derhal afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz. Depremin yaraları kış gelmeden bir an önce sarılsın istiyoruz. Depremin zorlukları nedeniyle üniversite ve KPSS’ye yeterince hazırlanamayanlara ek yerleştirme hakkı tanıyacak düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Devlet konut yapmayınca kendi evini yapan vatandaşlar var. Ev yapana 8 bin lira ‘kaçak inşaat cezası’ kesilmiş” diye konuştu.

DENİZLİ MİLLETVEKİLLERİNE TEPKİ

Basın toplantısına katılan depremzedelerden Ramazan Demir, tepkisini “Sesimizi nasıl duyaracağız. Denizli-Antalya karayolunu trafiğe kapatacağız. Vekillerden bir beklentimiz yok. Denizli milletvekillerini hepsine yazdım, bir tek Yasin Öztürk cevap verdi. Bizden oy istediniz verdik, vergi verdik. Milletin canını istiyorsanız onu da verilim” sözleriyle dile getirdi.

Depremzedelere yardım çabalarıyla tanınan İlhan Özcan da ev yapımı konusunda belirsizlikler olduğunu, Acıpayam Belediyesi’nin ceza yazmasını değil vatandaşın elinden tutmasını istediklerini, DASK’sız olanlara yardım yapılmayacağı yönündeki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

Ovayurt Mahallesi’nden gelen 90 yaşındaki Huriye Korkut da depremde evinin yıkıldığını, acilen ev istediğini dile getirdi.