04.06.2020, Perşembe
13 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Akbaba: Parlamenter rejimi yeniden etkin kılmak zorundayız

Haber Merkezi - 31 Ekim 2019 Perşembe - 14:20 Akbaba: Parlamenter rejimi yeniden etkin kılmak zorundayız

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, saltanatın kaldırılmasının Türkiye’nin önemli kilometre taşlarından olduğunu, bu nedenle hukukun üstünlüğünün ve parlamenter rejimin yeniden etkin kılınması gerektiğini belirtti.

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırıldığını, egemenliğin saraydan alınıp millete verildiğini, saltanatın kaldırılmasının demokrasi mücadelesinin en önemli kilometre taşlarından birisi olduğunu, Cumhuriyet’in ilanının da bu büyük devrimi taçlandırdığını ifade etti.

Ülkemizde Cumhuriyet´in faziletinin son dönemlerde kendini her zamankinden daha fazla hissettirdiğini kaydeden Akbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birlikte hukuku ve parlamenter rejimi yeniden etkin kılmak zorundayız. Son yıllarda maalesef saltanat anlayışının belirtilerinin devam ettiğini görmekteyiz. CHP olarak 97 yıl önce kazanılan hakları korumak ve demokrasimizi daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Saltanatın kaldırılması, Cumhuriyetin ilanı ve ardından hilafetin kaldırılması Türk Milletine tarihte yeni bir dönem açmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından atılmıştır. Saltanatın kaldırılması, karanlık bir devri sonlandıran en önemli hamledir. Bu hamle, egemenliğin millete ait olduğunun ve Anadolu halklarının tüm kültür ve inançlarıyla bu toprakların asıl sahipleri olduğunun resmi olarak kabul edilmesidir.

İçerisinden geçtiğimiz korku imparatorluğu ve karanlık günlerden çıkış yolu olarak milletin iradesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi´ni sorunlarımızın çözümü için tek adres olarak görüyoruz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin ve çağdaş Türkiye’nin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ve dava arkadaşlarını saygıyla ve özlemle anıyoruz. Bu adımı atan devrimci cesareti kutluyoruz.”