27.02.2020, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu

Filiz: Kentin çehresini değiştirecek projelere imza atılacak

Haber Merkezi - 31 Aralık 2019 Salı - 09:12 Filiz: Kentin çehresini değiştirecek projelere imza atılacak

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin çehresini önemli ölçüde değiştirecek projelere imza atılacağını bildirdi.

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Denizli ziyaretini değerlendirdiği açıklamasında, projelerin Denizli’yi bulunduğu noktalardan daha üst konuma taşıyacağını kaydetti. Açıklamasında, Acıpayam, Bozkurt ve Çardak’taki deprem felaketine de değinen Filiz, şöyle devam etti:

“Devletimiz gerek bakanlarıyla, gerek milletvekilleriyle gerek yerel yönetimleriyle depremin ilk gününden bugüne yaraları sarmak için hızlı bir tempo ile koşturmaktadır. Bu ziyareti ile son durumu yerinde görmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Denizli’de geçtiğimiz ağustos ayında meydana gelen ve Çardak ile Bozkurt ilçelerinde yıkıma neden olan depremin ardından afetzedeler için yaptırılan TOKİ konutları inşaatlarında incelemelerde bulundu.

Bakanımız, 8 Ağustos’ta depremin ardından evleri zarar gören vatandaşlarımız için inşasına başlanan Çardak’taki 187 konut ve Bozkurt’taki 150 konutluk projeler 2020 yılının haziran ayında tamamlanacak müjdesini verdi. Acıpayam’daki konutlar ise bitme aşamasına geldi. Modern, sağlam, güvenli konutları inşa edip, Denizli’mize Denizlili vatandaşlarımıza vermek üzere çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Denizli merkez ve ilçelerine 3 bin 500 konut yapılacağını ve vatandaşlarımızın 894 lira taksitle kira öder gibi ev sahibi olabileceklerini ifade eden Bakanımız Murat Kurum, Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kentin çehresini önemli ölçüde değiştirecek projelere imza atılacağını da kaydetti.

Mustafa Kemal Paşa Caddesi, Kaleiçi ve çevresinde büyükşehir belediyemiz ile birlikte sokak sağlıklaştırma ve kentsel dönüşüm projesi ile Kaleiçi ve çevresi bambaşka bir görünüme kavuşacak. Bölge vatandaşlarımızın 7/24 zaman geçirebileceği bir turizm merkezi haline gelecek.

Vatandaşlarımızın hizmetine sunmak üzere toplam 90 bin m2’lik 6 farklı alanı, spor ve park/bahçe yapılmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından belediyemize devredildi. Kumkısık’taki katı atık bertaraf tesisinin kapasitesinin genişletilmesi için belediyemize kredi ve hibe desteği sağlanacağı sözünü aldık.

Denizlimize örnek bir sıfır atık şehri kurulacak. İLBANK Genel Müdürlüğümüz ve Belediyemiz ile Denizlimizin alt yapı, kanalizasyon, yağmur suyu arıtma tesisi, düzenli depolama tesisi gibi toplam değeri 650 milyon lira olan 31 projesinin çalışmaları devam ediyor, projeler tamamlandığında şehrimizin alt yapı anlamında hiçbir ihtiyacı kalmayacak. İlçelerimiz için ise 9 ayrı arıtma tesisi kurulacak.

Çivril ilçemizde doğal sit alanı içerisinde yer alan doğa harikası Işıklı Gölü’ne turizme kazandıracak bir proje gerçekleştiriliyor. 60 bin metrekare alanda, gölümüzün etrafında yürüme yollarının, bisiklet yollarının olduğu önemli bir peyzaj düzenlemesini ve millet bahçesi projesini ilçemize kazandıracağız.

Acıpayam ilçemizde depremden zarar gören okullarımızın onarım ve yapım işlerinin yanında ayrıca ilçemize birer ilk ve ortaokul daha kazandırılıyor.

Acıpayamda depremden zarar gören alt yapının tamamını İLBANK Genel Müdürlüğümüzün desteği ile Belediyemiz tamamladı. Üst yapı çalışmaları içinde Belediyemize bakanlığımızca desteğin sürdürüleceği bildirildi.

Denizlimizi şehircilik anlamında destekleriyle güzel bir noktaya getiren başta Cumhurbaşkanımız ve tüm büyüklerimiz olmak üzere, Denizlimiz için birbirinden önemli müjdeli haberler paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a teşekkür ediyorum.”