25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KENT
  4. /
  5. Laodikya’daki 2200 yıllık tiyatroda restorasyon başladı

Laodikya’daki 2200 yıllık tiyatroda restorasyon başladı

Haber Merkezi - 4 Kasım 2018 Pazar - 11:54 Laodikya’daki 2200 yıllık tiyatroda restorasyon başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin 2008 yılında Türkiye'de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti'nde bulunan 2200 yıllık Batı Tiyatrosu'nda kazı ve restorasyon çalışmaları başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, kentin hemen yanında antik tiyatro yeniden görkemli günlerine dönecek ve Denizli Pamukkale Hierapolis’teki tiyatrodan sonra, kültürel etkinliklerin düzenleneceği ikinci bir yapıya kavuşacak.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kazı ve restorasyon çalışmalarına başlanan 2200 yıllık Batı Tiyatrosu’nda incelemede bulundu. Zolan’a Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Gökoğlan ve Aytaç Turgut ile İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seval Gebeş ve KUDEB Müdürü Nurhayat Aydın eşlik etti. Kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında Prof. Dr. Şimşek’ten bilgi alan Zolan, kazı ekibine kolaylıklar diledi.

“DENİZLİ TURİZMDE DAHA DA İLERİ GİDECEK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 19 antik kent ve birçok doğal güzelliği barındıran Denizli’nin, bu zenginlikleri ile dünyanın en güçlü şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Laodikya Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkmasında Büyükşehir Belediyesinin büyük destekleri olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, 2200 yıllık Batı Tiyatrosu’nu da ayağa kaldırarak, yeniden kullanılır hale getireceklerini belirtti. 15 bin kişi kapasitesi bulunan tiyatronun ayağa kaldırılmasının ardından çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir yapı haline getirmeyi istediklerini ifade eden Başkan Osman Zolan, “Denizlimizin turizmde daha da ileri noktalara ulaşması için gayret etmeye devam ediyoruz. Şehrimizin güzelliklerini ortaya çıkarmayı sürdüreceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

PROTOKOL İMZALANMIŞTI

Laodikya Antik Kenti’ndeki Batı Tiyatrosu’nun kazı ve restorasyon çalışmalarına ilişkin Laodikya Kazı Heyeti Başkanlığı ile Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında Mart 2018’de protokol imzalanmıştı.