Denizli kuş gözleminde bir kez daha birinci oldu – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. ÖZGÜN İÇERİK
  4. /
  5. GÖÇ YOLUNDAKİ DENİZLİ
  6. /
  7. Denizli kuş gözleminde bir kez daha...

Denizli kuş gözleminde bir kez daha birinci oldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Mayıs 2023 Cumartesi - 13:30Güncelleme: 20 Mayıs 2023 Cumartesi - 13:31
Denizli kuş gözleminde bir kez daha birinci oldu

Denizli, kuş gözleminde Trakor Ekibi’nin başarılı çalışmasıyla bir kez daha Türkiye birinciliğini elde etti. Dünya Kuş Gözlem Etkinliği'nin (October Big Day) bahar dönemi sayımında, 168 tür belirlendi.

Her yıl ilkbahar ve sohbaharda olmak üzere yılda iki kez yapılan Dünya Kuş Gözlem Etkinliği’nin (October Big Day) bahar sayımı gerçekleştirildi. Süleyman Kenan Çüngür liderliğindeki ekip, bu yıl Çardak-Acıgöl, Çivril-Işıklı, Çürüksu, Sarayköy-Kokarhamam, Babadağ, Buldan ve Ornaz Vadisi’nde kuş gözlemi yaptı.

BİRİNCİLİKLER PEŞ PEŞE GELDİ

Ekibin başarılı performansı ile Denizli, 2021 ve 2022’den sonra 168 kuş türü gözlemiyle bir kez daha Türkiye birincisi oldu.

Haberin DevamıReklam
Bahar dönemi etkinliğinde Kayseri 163 türle ikinci, İstanbul 150 türle üçüncü, Balıkesir 112 türle dördüncü, Hatay 112 türle beşinci sırada yer aldı.

ÇÜNGÜR İLK SIRADA YER ALDI

Türmatör sıralamasında 10 gözlem verisiyle Trakor Ekibi Lideri Süleyman Kenan Çüngür, ilk sırayı Muammer Ülker ile paylaştı.

Denizli’den Kamil Karabuğa da 8 gözlem verisiyle üçüncü, Alperen Köse ise 5 gözlem verisiyle sekizinci sırada yer aldı.

DENİZLİ’DEKİ BAZI KUŞ TÜRLERİ

Denizli’de bu sayımda gözlemi yapılan kuşların bazıları şöyle:
Kamış bülbülü, ebabil, halkalı küçük cılıbıt, tepeli toygar, sıvacı, ispinoz, kınalı keklik, kuzgun, çulha kuşu, kaya sıvacısı, tahtalı, ibibik, arı kuşu, kızıl gerdan, kiraz kuşu, dere düdükçünü, yeşilbacak, küçük sumru, kartal yılanı, kızıl şahin, gökdoğan, ince gagalı martı, kara leylek, çayır delicesi, macar ördeği, Akdeniz martısı, flamingo, tepeli guguk ve ishak kuşu.