08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. ÖZGÜN İÇERİK
  4. /
  5. GÖÇ YOLUNDAKİ DENİZLİ
  6. /
  7. Denizli, Trakor ile kuş türü sayımında...

Denizli, Trakor ile kuş türü sayımında Türkiye birincisi oldu

Engin ÜNAL / D20HABER - 18 Ekim 2020 Pazar - 13:32 Denizli, Trakor ile kuş türü sayımında Türkiye birincisi oldu

Denizli, yaşanan onca kirliliğe ve doğaya hoyrat davranmaya rağmen doğal yaşamın önemli yerlerinden birisi olma özelliğini sürdürüyor. Bunu da Trakor Ekibi’nin “Global Big Day” finalinde bir günde saydığı 105 kuş türü ile birinci olarak ortaya koydu.

A- A+

İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez düzenlenen Dünya Kuş Gözlem Etkinliği (Global Big Day )sonbahar etkinliği yapıldı. Dün tüm dünyada gerçekleştirilen etkinlikte Denizli Trakor ekibi ile yer aldı. Tam bir dinamo gibi çalışan ekip, bir günde 500 kilometre yol kat ederek, Denizli’ye üçüncü kez birincilik getirdi.

500 KİLOMETRE YOL KAT EDİP 1. OLDULAR

Trakor Ekibi, Çardak’taki Acıgöl, Pamukkale’deki Çürüksu sulak alanı ile Gökpınar Barajı, Babadağ, Buldan, Çivril’deki Akdağ ve Gökgöl’de yoğun bir tekpoda çalışarak, tam 105 kuş türünü tanımlayarak sisteme girdi. Bu da Denizli’yi Türkiye birinciliğine taşıdı. İstanbul 103 türle ikinci, Hatay 91 türle üçüncü sırayı aldı.

Haberin DevamıReklam

Denizli, İlkbahar Dünya Kuş Gözlem Günü etkinliklerinde 2018’de 130 tür, 2019’da 153 türle Türkiye birincisi, bu yılın ilkbahar etkinliğinde 146 türle Türkiye ikincisi olmuştu.

BİREYSELDE İLK 10’DA DENİZLİ’DE 3 İSİM

Denizli, Dünya Kuş Gözlem Günü’nde bireysel başarılarla da dikkati çekti. İlk 10’da Denizli’de 3 isim yer aldı. D20haber.com’da “Göç Yolundaki Denizli” isimli yazı dizisiyle dikkatleri çeken Trakor Ekibi’nin lideri Kenan Süleyman Çüngür, 94 türle Türkiye birincisi oldu.

Denizli’de ilk kez kara kuğuları fotoğraflayan Süleyman Gün’ün 6’ncılığı elde ettiği etkinlikte, Buldan’ın kuş türlerinin kumaş giysilerine motif olarak yansımasını sağlayan Sait Yalçın da 10’uncu sırada yer aldı.