20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. Yayla Gölü’nün kuşları Buldan kumaşına motif...

Yayla Gölü’nün kuşları Buldan kumaşına motif oldu

Haber Merkezi - 6 Mayıs 2017 Cumartesi - 10:22 Yayla Gölü’nün kuşları Buldan kumaşına motif oldu

Buldan’ın Süleymanlı adıyla bilinen Yayla Gölü’nde barınan kuşlar, ilçenin dünyaca ünlü kumaşlarına motif oldu. İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle bu motiflerin işlendiği kumaşlardan hazırlanan giysiler, Cemal Reşit Rey’de düzenlenen defileyle beğeniye sunuldu

A- A+

Buldan… Binlerce yıllık Tripolis Antik Kenti, Osmanlı Sarayı’na giren kumaşları, dünyaca ünlü dokumaları, üzüm bağları, Süleymanlı Gölü ve burada yaşayan kuş türleri ile Denizli’nin farklı, bir o kadar da renkli bir ilçesi. İşte bu ilçenin değerleri, son yıllarda yapılan çalışmalarla yeniden Türkiye gündemine sunuluyor.

Yayla Gölü'nün kuşları Buldan kumaşına motif oldu

Bunlardan birisi daha geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yapıldı. İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin, moda tasarım programı kapsamında hazırladığı “Ege’ye Bir Dokunuş” defilesi ünlü Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Haberin DevamıReklam

Egeliler Birliği (EGEBİR) ve Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENBİR) Başkanı Hüseyin Reşit Öz, Buldan Üç Koç Tekstil, BELKÜM, Genç Efeoğlu Tekstil ve Buldan Evi’nin destek verdiği bu defilede, Yayla Gölü’nün kuşları, hazırlanan giysilerde motif olarak kullanıldı.

Yayla Gölü'nün kuşları Buldan kumaşına motif oldu

Nihal Bolkol, Ayten Gelik, Gülgün Tekin’in yönetimindeki defilede, Buldan kumaşlarının keçe ve deriye uyumu sağlanarak hazırlanan kıyafetler görücüye çıktı. “Yayla Gölü”, “Tripolis”, “Hoşgör”, “Pamukkale” temalı giysiler, davetlilerin beğenisini topladı.

Yayla Gölü'nün kuşları Buldan kumaşına motif oldu