25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali 5-13 Mayıs’ta

Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali 5-13 Mayıs’ta

Haber Merkezi - 3 Mayıs 2018 Perşembe - 11:42 Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali 5-13 Mayıs’ta

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 32'incisi düzenlenen Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, 5 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00'de gerçekleştirilecek kortej ile başlayacak. Festivalde, 6’sı yurt dışından olmak üzere toplam 24 tiyatro grubu, 16 gösteri ve 30 oyunu Denizlililer ile buluşturacak.

A- A+

32. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, 5-13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Amatör tiyatronun başkenti olarak gösterilen Denizli’de düzenlenecek festivale bu yıl 6’sı yabancı olmak üzere toplamda 24 grup katılacak. Yurt içi ve yurt dışından Denizli’ye gelecek grupların yanında atölye çalışmaları da festivale renk katacak.

Tiyatro severlerin atölye çalışmalarına da katılabileceği festivale Çetin Altay, Umut Oğuz, Serdar Orçin, Dilek Çelebi, Özer Tunca, Yunus Derli, İlter Baturay, Burcu Aksakal gibi oyuncular konuk olacak. Ünlü sanatçılar atölye çalışmalarında tecrübe ve birikimlerini Denizlililer ile paylaşacak.

Festival boyunca tiyatro severlerin ücretsiz olarak izleyebileceği Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali’nin korteji ise, 5 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de Denizli Valiliği önünden başlayıp 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda son bulacak. Burada çelenk sunma töreni, açılış konuşmaları ve sokak gösterisi yapılacak.

Festivale 300 dolayında amatör tiyatro oyuncusu katılacak. Denizlililerin tiyatroya doyacağı etkinlikte 3 sokak oyunu grubu 16 gösteri yapacak, 21 tiyatro grubu ise 30 oyunu sahneye koyacak. Denizli kent merkezinin yanı sıra, Acıpayam, Sarayköy, Tavas ve Çivril’de de 8 farklı oyun tiyatro severlerle buluşacak. Tiyatro severler festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.denizli.bel.tr/tiyatro/ adresinden de ulaşabilecek.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 1984 yılında başlayan dev organizasyonun Denizli’nin marka değerine yakışır nitelikte devam ettiğini söyledi. Denizli Büyükşehir Belediyesinin kültür ve sanata da büyük önem verdiğini vurgulayan Zolan, “Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 32’incisini düzenleyeceğimiz Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali ile bir kez daha amatör tiyatroların başkentine yakışır bir organizasyon ile tiyatro severlerle buluşmanın heyecanı içerisindeyiz. Denizlimizin kültürel ve sanatsal gelişimi için de elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü Denizlimiz her şeyin en güzelini hak ediyor. Festivalimizin hayırlı olmasını diler, tüm hemşehrilerimizi bu güzel oyunlara davet ediyorum” diye konuştu.