22.09.2021, Çarşamba
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. Öğrenme Şenliği başladı

Öğrenme Şenliği başladı

Haber Merkezi - 3 Mayıs 2017 Çarşamba - 13:19 Öğrenme Şenliği başladı

Denizli Ticaret Odası (DTO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) işbirliği ile mesleki eğitimi teşvik amacıyla düzenlenen Öğrenme Şenliği düzenlenen törenle başladı.

A- A+

Öğrenme Şenliği etkinlikleri ilk olarak Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Katılımcılar, buradaki törenin ardından şenliklerin gerçekleştirileceği DTO önündeki alana kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Buradaki törene Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, İl Jandarma Alay Komutanı Cengiz Yıldız, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, DTO yönetim kurulu ve meclis üyeleri, eğitimciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

300 MESLEK İCRA EDİLECEK

Törenin açış konuşmasını yapan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, 500 bin lira bütçeli projeyle mesleki eğitimi teşvik etmenin amaçlandığını söyledi. Erdoğan, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi ve Pamukkale Üniversitesi ortaklığıyla yürüttüğümüz, ‘Öğrenmeyi İnşa Ediyoruz Projesi’ kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu şenlikle, Denizli’mizde bir ilke imza atıyoruz” diyerek, şunları kaydetti:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje, 500 bin lira bütçeli bir Avrupa Birliği projesidir. Kalifiye eleman diyoruz, mesleki eğitim diyoruz, istihdam seferberliği diyerek, hep konuştuk. Artık icraat zamanı. Paydaşlarımızla hazırladığımız projemiz, bu alanlardaki ihtiyaca dikkat çekme ve eksikliği giderme amacı taşıyor. Bu şenlikle mesleki eğitim konusunda toplumda farkındalık oluşturmayı, gelecek kuşakları, anne-babaları ve işsizleri, mesleki eğitime yönlendirmeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Haberin DevamıReklam

Denizli girişimcisinin zanaattan sanayiye geçişine öncülük eden tüm meslekler bugün burada icra ediliyor. Bugün burada 19 ilçe halk eğitim merkezimiz stantlar açtılar. Halkımız, birçoğu ilimize ve yöremize ait meslekleri, usta öğreticilerden görerek öğrenecekler. 3 gün boyunca burada geçmişte icra edilmiş, halen de geçerliliğini koruyan yaklaşık 300 meslek, ustaları tarafından uygulamalı olarak gösterilecek. Biz bu etkinlikle stantları ziyaret edecek anne-babaların, “Benim çocuğum bu mesleği yapmalı” diyerek evlatlarını yönlendirmelerini amaçlıyoruz. Şenliğimize katılan öğrencilerimizin, “Ben bu mesleği seçeceğim” demelerini istiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile gündeme gelen Milli İstihdam Seferberliğine dönemsel çıkışlarla, anlık reflekslerle değil, ancak böylesine kapsamlı ve geleceğe yönelik projelerle katkı sağlanabilir. Dilerim hafta sonuna kadar sürecek bu öğrenme şenliğimiz, beşikten mezara kadar bir süreç olan öğrenme için alışkanlık ve farkındalığın oluşmasına vesile olur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Öğrenme Şenliğimizin verimli geçmesini diliyorum.”

Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da, mesleki eğitimin özendirilmesi adına yapılan bu etkinliğin verimli geçmesini dileyerek, projenin paydaşı kurumları kutladı. Daha sonra açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi ve Halk Eğitim Merkezi müdürlükleri tarafından açılan stantlar gezildi. Stantlar Denizli Ticaret Odası önünde hafta sonuna kadar açık kalacak.