28.10.2020, Çarşamba
15 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu

Kocasert: Türkiye-Almanya ilişkileri zor süreçten geçiyor

Haber Merkezi - 26 Ağustos 2017 Cumartesi - 13:40 Kocasert: Türkiye-Almanya ilişkileri zor süreçten geçiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, iki önemli partner olan Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri zor bir süreçten geçtiğini belirtti.

A- A+

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde hızla gerilen Türkiye-Almanya ilişkilerini değerlendirdi. “Türkiye ile Almanya, tarihsel yakınlığa ve dostane ilişkilere sahip iki ülke. Ancak, son aylarda yaşanan gelişmeler hepimizin malumu ve iki ülke arasındaki ilişkiler zorlu bir süreçten geçiyor” diyen Kocasert, şöyle devam etti:

“Öncelikle iki ülkenin dış ticaretlerine bakacak olursak, Türkiye ile Almanya’nın çok önemli iki partner ülke olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, 2016 yılında iki ülkenin dış ticaret hacmi 35 milyar doları geride bırakmış durumda. Geçtiğimiz yıl 14 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğimiz Almanya, en çok ihracatımız olan ülke ve genel ihracatımızdan yüzde 10 pay alıyor.”

“ALMANYA SEÇİMLERİ YAKLAŞIYOR”

Yaşanan gerginliği Almanya’da yaklaşan seçimlerle ilişkilendiren Kocasert, “Bilindiği gibi, 24 Eylül 2017’de Almanya’da genel seçimler gerçekleştirilecek. Merkel Hükümeti, bu seçimler öncesinde bazı muhaliflerin eleştirilerini bertaraf etmek adına sert çıkışlar gösteriyor. Bu durumun altında yatan sebeplerden birinin de muhalefete karşı elini güçlendirmek olabileceğini düşünüyorum. Takınılan tavır biraz da iç siyasete dönük olup, yaklaşan seçimlere ilişkin oluşturdukları politikanın bir parçası olarak değerlendirilse de bu noktada Türkiye’ye dönük bazı yorum ve tavırlar kabul edilebilirlik sınırlarını fazlasıyla aşıyor” ifadelerini kullandı.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ ÖNEMLİ”

Avrupa Birliği’nin ülkemizin en önemli dış ticaret ortaklarından biri konumunda bulunduğuna işaret eden Kacasert, yıllık ihracatın neredeyse yarısını Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiğimizi, ticari ilişkilerin bu seviyede olmasında Gümrük Birliği Anlaşması’nın payının büyük olduğunu, ancak 20 yılı aşkın bir süredir yürürlükte olan bu anlaşmanın güncellenmesi gerekliliğini Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak son derece önemsediklerini belirtti.

Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesinin hem ülkemiz hem Avrupa Birliği ekonomisine son derece olumlu katkılar sunacağı, ülkemizin Avrupa Birliği ile olan ticaretinde bir kaldıraç etkisi göstereceği kanaatini taşıdığını kaydeden Kocasert, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin bu konuda gösterdiği çabalara müteşekkir olduklarını ifade etti.

Kocasert, Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi olan Almanya ile son dönemde yaşananların iki ülkenin karşılıklı paydaşlıkları ve işbirliği de göz önüne alındığında, 24 Eylül’deki seçimlerin ardından tekrar normalleşeceğini ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin müzakerelerin yeniden başlayacağını ümit ettiklerini sözlerine ekledi.