20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. Keçeci, Suriyeli nüfusa dikkat çekti

Keçeci, Suriyeli nüfusa dikkat çekti

Haber Merkezi - 29 Mart 2017 Çarşamba - 17:33 Keçeci, Suriyeli nüfusa dikkat çekti

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, ülkede artan Suriyeli sayısına dikkat çekerek, 20 ilde Suriyeli göçmen sayısının nüfusun yüzde 20’sini oluşturduğunu belirtti.

A- A+

DSO Meclisi’nin mart ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan DSO Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu, Denizli’de uzun bir aradan sonra Tekstil Makineleri Fuarı açıldığını anımsatarak, sektör için önemli makine imalatçılarının fuarda yer aldığını, organizasyonu son model makineleri görme açısından yararlı gördüklerini söyledi.

YENİ TEDARİKÇİLER GÜNEY KORE VE HİNDİSTAN

Meclis üyelerine bir sunum yapan DSO Başkanı Müjdat Keçeci ise, üretim için ara malların ithal edildiğini, bunların bir süredir Çin’den sağlandığını, ancak son dönemde Hindistan ve Güney Kore’nin de yavaş yavaş ana tedarikçilerimizden olmaya başladığını belirtti.

Çin ile yaşanan senaryonun aynısının 2005’ten sonra Güney Kore ve Hindistan ile de yaşanmaya başladığına işaret eden Keçeci, TÜİK verileri üzerinden Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) yaptığı çalışmayı sundu.

Haberin DevamıReklam

Geçen yıl itibariyle Çin’in Türkiye ithalatında 1. sıraya yerleştiğine dikkati çeken Keöecei, “Uzun zamandır baş tedarikçimiz olan Almanya, İtalya ve Fransa’nın gittikçe geri sıralara düştüğünü, diğer taraftan Güney Kore ve Hindistan’ın ise ilk sıralara doğru hızlı bir tırmanışta olduğunu görüyoruz. Eskiden ara malını Avrupa’dan alıp işleyerek tekrar Avrupa’ya satan Türk sanayicisi, artık ara malını Güney Asya’da tedarik edip Avrupa’ya satıyor. Hammadde konusunda yapabileceklerimiz sınırlı. Ancak dış ticaret açığımızı azaltmak istiyorsak, ara malı üretimini ve makine üretimini desteklememiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“EN BÜYÜK KİTLESEL GÖÇ, TÜRKİYE’YE YAPILDI”

Birleşmiş Milletler ve Göç İdaresi tarafından açıklanan son rakamlara da değinen Keçeci, “Dünyada yaşanan kitlesel göç istatistiklerini yayınlayan Birleşmiş Milletler’e göre, son 10 yılda yaşanan en ciddi kitlesel göç Suriye’den Türkiye’ye doğru yapılan göç hareketidir. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından ülkemizde kayıt altına alınan 3 Milyona yakın Suriyeli göçmen bulunmaktadır. 20 kadar ilimizde kayıt altına alınan Suriyeli göçmenlerin nüfusu, il nüfusunun yüzde 2’sini aşmış durumdadır. Bu durum Türkiye’nin demografik yapısını mutlaka etkileyecektir. Bu kişileri işyerlerinde çalıştırmak için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. E ğer herhangi bir sorununuz olursa odamızla irtibata geçebilirsiniz” diye konuştu.