21.09.2021, Salı
20 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. Genç mucitler ödüllerini aldı

Genç mucitler ödüllerini aldı

Haber Merkezi - 9 Mayıs 2017 Salı - 17:05 Genç mucitler ödüllerini aldı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından düzenlenen "Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması”nda dereceye girenler ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

A- A+

İnovasyon bilincinin genç nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor – DENİB İnovatif Fikirler Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Gerçekleştirilen ödül töreninde bine yakın başvurudan finale kalan 30 icat görücüye çıktı.

Düzenlenen ödül törenine Vali Ahmet Altıparmak, Milletvekili Kazım Arslan, Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ali Değirmenci, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Genç mucitler ödüllerini aldı

“İNOVASYON KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAMIZ ŞART”

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert açılış konuşmasında, inovasyonun önemine değinerek, “Bugün burada genç beyinlerin yaratacakları icatlar için bir araya geldik. Onlara ‘eski köye yeni adet getirin, başımıza icat çıkarın’ dedik. Nitekim birbirinden güzel buluşlarla karşımıza çıktılar. Amacımız inovasyon kültürünü küçük yaşta onlara aşılayarak bu organizasyonla geleceğin bilim adamlarının yetişmesinde katkımız olması için üzerimize düşen görevi yerine getirmektir” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine inovatif ve katma değeri yüksek ürünler sayesinde ulaşılabileceğini de vurgulayan Kocasert; “TİM olarak tasarım, markalaşma, Ar-Ge ve inovasyon olmak üzere 4 ana unsur üzerinde yoğunlaştık. Bugün kilogram başına yaklaşık 1,5 dolarlık ihracat rakamına sahip olan ülkemizin, 2023 hedeflerine ancak ve ancak katma değeri yüksek ürünlerle ulaşması mümkündür. İnovasyonu bir kültür haline getirmemiz olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

Genç mucitler ödüllerini aldı

“GELECEĞE IŞIK TUTACAK ÇALIŞMALAR”

Vali Ahmet Altıparmak ise, çalışmalardan dolayı öğrencileri kutladı. Altıparmak, “Burada inanılmaz çalışmalar ortaya çıktı. Gelecekte Türkiye’nin nereye gideceğine dair bizlere ışık tutan önemli çalışmalar bunlar. Burada birinciler açıklanacak ancak bana göre hepsi birinci. İnşallah bunlar gelecekte endüstriyel hayatımıza birer ürün olarak girer. Bizde onların konforlarından yararlanırız. Sizler de tarih sayfalarında önemli birer birey olarak yer alırsınız” dedi.

Haberin DevamıReklam

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Dr. Ahmet Altıparmak ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Genç mucitler ödüllerini aldı

DERECEYE GİREN GENÇ MUCİTLER

Genç Mucitler Aranıyor – DENİB İnovatif Fikirler Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ve çalışmalarının isimleri şöyle:

LİSE KATEGORİSİ

1. Özcan Kaytaz Öğretmeni – Tarık Hakan Yaldır İcat – Görüntü İşleme Teknikleri ile Robotlu Kaynak Otomasyonu Simülasyonu (Final Koleji Fen Lisesi)

2. Pelin Bölükbaşı Öğretmeni – Hakan Ayaz İcat – Güneş Enerjisi Sistemlerinin Deniz Suyu Arıtımında Kullanılması (Denizli Lisesi)

3. Bilgehan Akyüz Öğretmeni – Mustafa Eskin İcat – Düşük hacimde yüksek performans veren içten yanmalı motor (Hasan Tekin Anadolu Lisesi)

Jüri Özel Ödülü- Selma Yıldırım Öğretmeni¬- Miray Nur Güven İcat- Otomatik Akvaryum Balığı Yemleme Sistemi (Çivril Emine Özcan Anadolu Lisesi)

ORTAOKUL KATEGORİSİ

1.Semiha Aksungur Öğretmeni – Ozan Sarıca İcat – Hijyenik Bebek Bezi (Hürriyet Ortaokulu)

2. Ali Mert Öğretmeni – Elif Başaran-İrem Fidan- Nehir Sücüllü İcat –Kimse Yalnız Kalmasın (Sevil Kaynak Ortaokulu)

3. Ahmet Okul Öğretmeni – Mert Gürsoy İcat – Elektrikli Araç Şarj İstasyonu (Bilim Sanat Merkezi)

Jüri Özel Ödülü- Aliihsan İlkin Öğretmeni- Zeynep Çalık İcat- Beyaz Yol ( Kezban Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu)

İLKÖĞRETİM KATEGORİSİ

1. Havva Özel Öğretmeni – Cemre Duman İcat – Buza Karşı Güneş Hayat Sinyali (Bilim Sanat Merkezi)

2. Esin Kaya Öğretmeni- Mert Kaan Koparan İcat – Engelleri Kaldırma (Üçler İlkokulu)

3. Hilal Akçakaya Öğretmeni – Efe Selcen İcat – Yaşasın 2. Sınıf (19 Mayıs İlkokulu)

Jüri Özel Ödülü- Seher Karakaş/Hasan Hüseyin Koç Öğretmeni- Mert Bölükbaşı İcat- Üçüncü Göz (Osman Özgür İlkokulu)