07.08.2022, Pazar
25 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nda...

Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nda finalist tasarımlar sergileniyor

Haber Merkezi - 3 Kasım 2021 Çarşamba - 14:36 Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nda finalist tasarımlar sergileniyor

Denizli İhracatçılar Birliğinin (DENİB), geleceğin tasarımcılarını ev ve banyo tekstili sektörü ile buluşturmak amacıyla düzenlediği Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nda finale kalan tasarımlar görücüye çıktı.

A- A+

DENİB, Ticaret Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) koordinatörlüğünde, geleceğin tasarımcılarını ev ve banyo tekstili sektörü ile buluşturmak, Denizli’nin marka ve tasarım merkezi olması amacıyla DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması düzenledi.

“Güzelleşme” temasıyla düzenlenen yarışmada, öğrenciler ve profesyoneller 4 kategoride tasarımlarını hazırladı. Ön elemenin ardından, 20 finalist tasarımlarının hayata geçirilmesi amacıyla Denizli’deki 20 tekstil firmasıyla eşleştirme yapılarak, tasarımların üretimleri sağlandı. Son olarak bu tasarımlar, her yarışmacı için ayrı stant oluşturularak Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başladı.

“TASARIM, MARKANIZIN GELİŞMESİ DEMEK”

Haberin DevamıReklam

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, yarışmayla ilgili açıkmalasında tasarımın önemine dikkat çekerek, “Denizli’de bir kişi ‘ben tekstilciyim’ diyorsa ya havlu ya çarşaf, ya da bornozcudur. Bizde bu yarışmada ev tekstil sektörünü tasarım yönünden daha güçlendirmeyi, yeni tasarımcılar kazandırmayı amaçlıyoruz. İşin içine firmaları dahil ederek, yarışmacıları firmalar ile badi ederek çıkan ürünlerin satılabilir ürünler olmasını ve satılabilmesini istedik. Burada biraz önce gezip gördük ki ürünlerin hepsi ticari anlamda değer kazanabilecek durumda. Şu an içinde ben amacımızın gerçekleşme yolunda olduğunu düşünüyorum. Tasarım demek markanızın gelişmesi demek. Markanızın gelişmesi demek ürününüzü daha kıymetli satabilmek demek. Denizli’nin ihracatı bu sene doları geçmiş durumda. Tekstilde ve diğer sektörlerde bu tarz yapacağımız yarışmalarla ilimizin tasarım kenti olmasını, ürettiği malları daha da değer katarak satabilmesine ön ayak olmak istiyoruz. Bugün ve yarın 2 gün boyunca stantlarımız halkımızın ziyaretine ücretsiz olarak açık. Onları buraya bekliyoruz ve ziyaretleriyle buradaki ürünleri görerek tasarımcılarımızı desteklesinler, bu yolda bize yardımcı olsunlar” dedi.

“AMAÇ TASARIMCILARI VE SANAYİCİYİ BİR ARAYA GETİREBİLMEK”

Herkesin canla başla çalıştığını belirten DENİB Tasarım Yarışması Komite Başkanı Mukaddes Başkaya ise, “Hedeflerimize doğru ulaşıyoruz. Burada amaç tasarımcıları ve sanayiciyi bir araya getirebilmek. Çünkü tasarımcı hayal ediyor, hayallerini gerçekleştirmek üzere tasarımlarını yapıyor ama onun sonucunda ne çıkacağını bilmiyor. Profesyoneller bunu bir tık daha farklı algılayabilir. Öğrencilerde bu çok çok daha heyecan verici. Gerçekten firmalarımız canla başla çalışıyor. Onların tasarımlarını hayata geçirmekte maksimum efor harcadılar” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)