29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BEYAĞAÇ
  8. /
  9. Koruma altındaki Kartal Gölü’nü piste çevirdiler

Koruma altındaki Kartal Gölü’nü piste çevirdiler

Haber Merkezi - 7 Aralık 2020 Pazartesi - 09:55 Koruma altındaki Kartal Gölü’nü piste çevirdiler

Denizli’nin Beyağaç ilçesi sınırları içinde bulunan koruma altındaki Kartal Gölü, arazi araçlarını denemek isteyenlerce piste çevrildi. Bu da göl ile çevresindeki endemik bitkiler zarar görmesine neden oluyor. Çevreciler, tahribatı önleyecek önlemlerin alınmamasına “Bunlara kim dur diyecek” tepkisini gösterdi.

A- A+

Çevresi 800 ile 1200 yıllık anıt ormanla çevrili olan, bu nedenle 1994 yılında “Tabiatı Koruma Alanı” ilan edilen bölgede tahribatlar bitmiyor. 1342 hektarlık bölgeyi kapsayan koruma ne yazık ki uygulanamıyor. Geçtiğimiz yıllarda “altından yapılmış çift başlı kartal heykeli” söylentileriyle kazılar yapılan, suyu boşaltılan Kartal Gölü’nde tahribatın devam ettiği görüldü.

Bu kez macera düşkünleri Kartal Gölü’ne gelerek, arazi araçlarını suya girerek test etmeye başladı. Bu da gölün çevresindeki bitki florasına zarar verirken, çevreciler tepkilerini “Denetim yok, ‘dur’ diyen yok, yaptırım yok. Korunamayan korunan alanlardan biri olan Kartal Gölü, Buzul Vadisi’nde insan eliyle yapılan bu akıl almaz tahribata daha ne kadar seyirci kalınacak? DKMP IV. Bölge Müdürlüğü (Muğla Şb. Md.) Köyceğiz ve Beyağaç İlçe Jandarma komutanlıklarını Türkiye’nin önemli dağ göllerinden biri olan Tabiatı Koruma Alanı statüsündeki Kartal Gölündeki bu tahribatı durdurmaya, sorumlular hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya çağırıyoruz” şeklinde ifade etti.