Beyağaç’ta gökyüzü gözlem etkinliği düzenlenecek – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BEYAĞAÇ
  8. /
  9. Beyağaç’ta gökyüzü gözlem etkinliği düzenlenecek

Beyağaç’ta gökyüzü gözlem etkinliği düzenlenecek

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 14:16Güncelleme: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 14:16
Beyağaç’ta gökyüzü gözlem etkinliği düzenlenecek

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde gökyüzü gözlem etkinliği düzenlenecek. 11-14 Temmuz tarihleri arasındaki etkinliğe 3 bin dolayında katılım beklendiği bildirildi.

Beyağaç Belediye Başkanı Sezayi Pütün, Denizli Gazetecileri Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısıyla etkinlik hakkında bilgi verdi. Ankara Üniversitesi Astronomi Bölümünden emekli Astronom Prof Dr Ethem Derman ile Beyağaç-Topuklu Yaylası Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin kaldığı yerden devam ettirileceğini belirtti.

Geçen yıl 1700 kişinin katıldığı, bu yıl 3 bin dolayında katılımın beklendiği etkinliğin 11-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını kaydeden Pütün, “Topuklu Yaylası, ışıklandırmadan uzak ve yaklaşık 1600 metre rakımıyla gökyüzü gözlemlerinin en verimli şekilde yapılabildiği ender bölgelerden biridir. SQM cihazlarıyla yapılan gök parlaklığı ölçümlerinde 21,80 gibi oldukça iyi değerler elde edilmiştir. Yaylanın konaklama, ulaşım kolaylığı, doğal su kaynakları, sıcak duş ve WC gibi imkanlarının olması gökyüzü meraklılarının ilgisini çekmektedir” dedi.

Haberin DevamıReklam
Etkinlikte alanında uzman bilim insanları tarafından sunumlar ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirileceğini ifade eden Pütün, gözlem alanında, profesyonel ve amatörlerden oluşan yaklaşık 30 gökbilimcinin getireceği teleskoplarla gökyüzünün gözlemleneceğini ve gök cisimlerinin fotoğraflarının çekileceğini söyledi.

“ULUSLARARASI KARANLIK GÖKYÜZÜ PARKI” ÇALIŞMALARI

Beyağaç-Topuklu Yaylası’nın “Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı” statüsüne alınması için çalışmaların devam ettiğini belirten Pütün, “Bu amaçla Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Komitesine resmi başvurumuzun birinci aşamasını tamamlamış bulunmaktayız. Şimdi ikinci aşama çalışmalarına geçtik. İkinci aşamada bölgenin güvenliği amacıyla tel örgülerle çevrelenmesi, konaklama ihtiyacının giderilmesi amacıyla bungalovların iyileştirilmesi, kırmızı ışıklandırma projesinin hazırlanması işlemleri gerçekleştirilmiş olup üçüncü ve son aşamaya doğru gelinmektedir. Topuklu Yaylası’nın ülkemizin karanlık gökyüzü parkı unvanına sahip olması halinde, IDA tarafından bu haber dünya çapında gökyüzü meraklılarına duyurulacak, böylece Topuklu Yaylası’na olan ilgi artacaktır” diye konuştu.

ETKİNLİĞE KATILIM ÜCRETSİZ

Pütün, etkinliğimize katılımın ücretsiz olduğunu, “gökyüzü görseli sizi bekliyor” sloganıyla gökbilimi meraklılarını 11-14 Temmuz tarihleri arasında Beyağaç Topuklu Yaylası’na beklediklerini sözlerine ekledi.