Yörükler Eren Baba’da buluşup, kurban kesti – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BEYAĞAÇ
  8. /
  9. Yörükler Eren Baba’da buluşup, kurban kesti

Yörükler Eren Baba’da buluşup, kurban kesti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Eylül 2023 Cuma - 10:48Güncelleme: 1 Eylül 2023 Cuma - 10:48
Yörükler Eren Baba’da buluşup, kurban kesti

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde 7 asırlık geleneği devam ettiren Yörükler, Eren Günü etkinliğinde buluştu. Kartal Gölü kenarına çadırlar kuran yörükler, kurban kesti, Eren Baba’nın mezarında dualar etti.

Yörükler, yörenin bir ritüeli olan Eren Günü etkinlikleri için Beyağaç’taki Kartal Gölü kıyısında bir araya geldi. Burada çadırlar kurup kamp yapan 5 bin dolayındaki katılımcı, sabah erken saatlerde yola koyulup, Denizli – Muğla sınırındaki 2 bin 300 rakımlı Sandras Dağı Çiçek Baba zirvesinde yer alan Eren Baba’ya ulaştı. Denizli’nin yanı sıra Muğla ve Aydın’dan gelen katılımcılar, kurbanlarını kesti, dua etti, dilekte bulundu.

“TÜRKİYE’DE BAŞKA ÖRNEĞİ YOK”

Araştırmacı Yazar İbrahim Afatoğlu, etkinlikle ilgili “Burası 700 yıldan beri insanların gelip dilek dilediği, dua ettiği kurban kestiği bir mekandır. Bu mekan bizim Orta Asya’dan, Türkmenistan’dan getirdiğimiz inançlarımızdan bir tanesi. Türkiye de bu şekilde Orta Asya dan getirdiğimiz Eren Baba Günü kutlamaları günümüzde sadece burada oluyor. Ağustos ayının son perşembe günü Denizli, Muğla, Aydın bölgesinden insanlar buraya araçlarıyla çıkıyor ve adak kesiyor. Buraya gelen insanlar, yaptıkları ritüelin yıl boyunca kendilerine bereket sağlık ve mutluluk getirdiğine inanıyor. Çiçek Baba yatırı 42 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde. İnsanlar dileklerinin kabul olması için, sağlıklı ve mutlu bir hayat için kurban kesiyor, mezarın etrafında dönerek dua ediyor” dedi.

“GELENEK YAŞATILIYOR”

Eren Baba geleneğinin yaşatılması için destek verdiklerini söyleyen Beyağaç belediye Başkanı Mustafa Akçay ise, “Yörükler’in her yıl ağustos ayının son perşembe günü toplandıkları, hasbihal ettikleri, yarenlikler yaptıkları, görüştükleri bir yer. Burada ateşler yakıyoruz, kurbanlar kesiyoruz ve ertesi gün şafak vaktiyle beraber 5 kilometre yaya yolunu kat ederek Eren Baba’ya çıkıyoruz. Burası bölge insanı tarafından kutsal sayılan yerlerden bir tanesi. Buraya gelmediğimiz zaman rızkımızın azalacağına inanıyoruz. Bölge insanları buradan taş ve toprak götürerek zahire ambarlarına, topraklarına atıyorlar. Bu 7 asırlık geleneği biz belediye olarak destekleyerek yeni nesillere aktarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)