20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BEYAĞAÇ
  8. /
  9. Sipsi ustası Özke: Benden başka çalan...

Sipsi ustası Özke: Benden başka çalan kalmadı, çocuklara öğretiyorum

Haber Merkezi - 13 Eylül 2021 Pazartesi - 12:14 Sipsi ustası Özke: Benden başka çalan kalmadı, çocuklara öğretiyorum

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde yaşayan Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülü sahibi Halime Özke, ilçede kendisinden başka sipsi çalan kadın olmadığını, ancak çocuklara öğretmeye devam ettiği söyledi.

A- A+

İlçeye bağlı Yeni Mahalle’de yaşamını sürdüren 73 yaşındaki sipsi ustası Halime Özke, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülü sonrası ulusal televizyon kanallarından çağrıldığını, gittiği programlarda sipsi çaldığını söyledi.

“BENİ ‘KIZ ÇOCUKLARI OKUMAZ’ DİYEREK OKULA GÖNDERMEDİLER”

Ailesinin “kız çocukları okula gitmez” diyerek kendisini okula göndermediğini belirten Özke, sipsi çalmayı kendi kendisine öğrendiğini söyledi. Bugüne kadar birçok kadına sipsi çalmayı öğrettiğini Kaydeden Özke, “Sipsi çalan çok kadın vardı. Kimi çalmıyor, kimi yaşlandı veya öldü. Dünyada bir tek ben kaldım. Ben de çocuklara öğretiyorum” diye konuştu.

SİPSİSİNİ KENDİ YAPIYOR

Haberin DevamıReklam

Pandemi öncesi asker eğlencesi, nişan, kına gecesi gibi organizasyonlarda sipsi çaldığını dile getiren Özke, coronavirüs nedeniyle gidemediğini ifade etti. Sipsisini kamışları kesip kuruttuktan sonra delerek kendisinin yaptığını aktaran Özke, “ Kamışı kesip kurutuyorum. Kuruttuktan sonra da damak açıyorum”dedi.

“GENÇLİĞİM ÇALDIĞIM TÜRKÜ ÇOKTU”

Televizyon ya da radyo da duyduğu türküleri ezberlediğini ve bir süre uğraştıktan sonra çalabildiğini belirten Özke, “Gençliğimde çok sayıda türküyü ezberinden çalabiliyordum. Çalabildiğim türkü çoktu. Ama yaşlandıkça unutuyor insan” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)