Uzayın derinliklerini gözlemlediler – D20Haber
10.12.2023, Pazar
8 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BEYAĞAÇ
  8. /
  9. Uzayın derinliklerini gözlemlediler

Uzayın derinliklerini gözlemlediler

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Temmuz 2022 Salı - 15:30Güncelleme: 5 Temmuz 2022 Salı - 15:47
Uzayın derinliklerini gözlemlediler

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde düzenlenen “Sandras Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri”, astronomi meraklılarının uzayın derinliklerini gözlemlemelerine olanak sağladı.

Beyağaç Belediyesi Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği ile Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi iş birliğiyle düzenlenen “Sandras Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri”, Topuklu Yaylası’nda gerçekleştirildi.

Etkinlik için farklı illerinden 450 gökyüzü meraklısı Beyağaç’taki Topuklu Yaylası’na geldi. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın da (GEKA) destek verdiği gökyüzü gözlem etkinliğine katılanlar, uzayın derinliklerindeki büyüleyici güzellikleri yaşama olanağı buldu.

22 TELESKOP KURULDU

Denizli’de ilk kez gerçekleştirilen bu etkinlikler için Prof Dr Ethem Derman ve ekibi tarafından 22 teleskop kuruldu. Özel ve bilimsel çalışmalar yapmak için yerlerini alan 21 astro fotoğraf sanatçısı gün ağarıncaya kadar gözlemlerini yaptı.

“TOPUKLU, TÜRKİYE’NİN İLK “KARANLIK GÖKYÜZÜ PARKI OLABİLİR”

Haberin DevamıReklam
Çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulunan Prof Dr Zeynel Tunca, etkinlik sırasında yapılan ölçümlerde diğer bölgelere göre değerlerin yüksek çıktığını, Topuklu Yaylası’nın gökyüzü gözlemleri için “Türkiye’nin en karanlık bölgesi” ünvanını alabileceğini, bu ölçümlerin katılım prosedürlerini tamamlayarak “Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Birliğine” sunulmasıyla Beyağaç Topuklu Yaylası’nın Türkiye’nin ilk “Karanlık Gökyüzü Parkı” ilan edilebileceğini ve bölgenin dünya çapında gökyüzü meraklılarının gözdesi olabileceğini belirtti.

ÇEŞİTLİ AKTİVİTELER YAPILDI

Bu arada, 30 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasındaki etkinliğe katılanlar çadırlarını kurdu, gündüz ve akşam eğitim çalışmalarına, gece de gökyüzü gözlemlerine katıldı. Çocuklar için gökyüzü tanımlı tanışma oyunları, “Hayalimdeki Uzay” konulu ödüllü resim yarışması, açık alanda su roketi gösterisi gerçekleştirildi.

Ayrıca, gökyüzüyle ilgili eğitimler ile Prof Dr Zeynel Tunca tarafından “Karanlık Gökyüzü Parkları” konulu bir seminer verdi.