07.07.2022, Perşembe
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BEYAĞAÇ
  8. /
  9. Beyağaç’ta Kültür ve Tarhana Festivali düzenlenecek

Beyağaç’ta Kültür ve Tarhana Festivali düzenlenecek

Haber Merkezi - 21 Şubat 2022 Pazartesi - 11:08 Beyağaç’ta Kültür ve Tarhana Festivali düzenlenecek

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde, 19-20 Mart’ta Kültür ve Tarhana Festivali düzenlenecek. Festivalde, yöreye özgü kültürel faaliyetler sergilenecek, tanıtım stantları kurulacak.

A- A+

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, ilçenin tarihini, kültürel ve doğal değerlerini tanıtıp, bunları gelecek nesillere taşımak için 19-20 Mart’ta “Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali” düzenleyeceklerini söyledi.

Bu yıl ilki düzenlenecek Beyağaç Kültür ve Tarhana Festival ile yörenin bilinmeyen veya az bilinen kültürel değerlerini, örf, adet ve geleneklerini, doğal güzelliklerini ve yemek kültürünü tanıtmak istediklerini vurgulayan Akçay, şöyle devam etti:

“TURİZMDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ”

“Bilindiği gibi yöremiz coğrafi konum olarak dezavantajlı durumdadır. Şehir merkezine uzak, ticaret ve sanayi alanlarıyla bağı olmayan bir noktadadır. Yöremizde tarımsal faaliyetler ve hayvancılık dışında gelir getiren pek fazla alan bulunmamaktadır. Bu nedenle göç veren ilçeler içinde yer almaktayız. İşte bu noktadan hareketle coğrafi dezavantajımızı avantaja çevirmek için bozulmamış doğal güzelliklerimizin, su kaynaklarımızın ve havamızın yöre insanımıza gelir kaynağı olması için çaba zarf ediyoruz. Günümüzün yükselen değeri olan doğal varlıklar, yöresel doğal ürünler ve otantik yaşam kültürü bizim yarınlara açılan kapımız olsun diyoruz. Bu değerlerle bacasız sanayi olarak tanımlanan turizmden yararlanmak istiyoruz. Gerçekleştirmek istediğimiz festivalin bir amacı da; yaşam kültürümüz ile doğal değerlerimizi yöre insanımızın kazanç kapısı haline getirmek, tarımsal üretimin alternatifi olarak bu alana dikkat çekmektir.”

“AVANTAJLARIMIZI İLGİLİLERİN BİLGİSİNE SUNACAĞIZ”

Festivalle gastronomi, doğa turizmi, kültür turizmi ve doğa sporları konularında bölgenin avantajlarını ilgililerin bilgisine sunmak istediklerini belirten Akçay, “Bunun için hemşehrilerimizi işin içine almak amaçlı bu festivali planlayıp hayata geçireceğiz. Diliyor ve bekliyoruz ki bu çalışmalarımızla kısa süre sonra ilçemiz ve çevresi turizmden hak ettiği payı alsın” dedi.

Haberin DevamıReklam

“KADIN EMEK KOOPERATİFLERİ AYRI YER TUTUYOR”

Kadın kooperatiflerinin festivalin öznesi olduğunu kaydeden Akçal, “Onlar üretmezse eksik kalacağımızın bilincindeyiz. O sebeple ilçemizde bulunan Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi önderliğinde, ilimiz genelinde bulunan kadın emeği ve üretim kooperatiflerini, bu alanda faaliyet gösteren başta kadın dernekleri, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarını festivalimize bekliyoruz. Bunun yanında doğa ve çevre ile ilgili faaliyette bulunan kurum, kuruluş ve teşekküller ile turizm alanında faaliyet gösteren tüm kişi kurum ve kuruluşları da festival vesilesi ile Beyağaç’a bekliyoruz” diye konuştu.

FESTİVAL PROGRAMI

Kültür ve Tarhana Festivali’nin programıyla ilgili bilgiler paylaşan Akçay, şunları kaydetti:

“Festivalimiz 19 Mart 2022 Cumartesi saat 10.00 da Beyağaç Çarşı Meydanı’nda festival yürüyüşü ile başlayacak, sonrasında toplantı salonunda fotoğraf sergisi, sunumlar ve söyleşilerle devam edecektir. Diğer yandan kurulacak stantlarda kooperatif ve derneklerin yöresel el emeği ürünleri satışa sunulacaktır.

Gün boyunca tarhana yapımı ve ikramı, kilim-kolan dokuma atölyeleri yapılacak olup, UNESCO yaşayan insan kültür hazinesi listesinde bulunan hemşehrimiz Halime Özke tarafından sipsi yapımı ve çalması konulu atölye gerçekleştirecektir. Yine aynı gün içerisinde yöresel yemek ve tatlı yarışması yapılacak ve kazananlara törenle ödülleriverilecektir.

İlçe merkezinde bu faaliyetler sürerken isteklilerin katılımıyla dağlarımıza, yaylalarımıza, göllerimize ve akarsularımızın olduğu yörelere doğa gezileri yapılacaktır.

Anıt ormanlar, Kartal Gölü, Karagöl ile Yumaklı, Topuklu gibi yaylalarımız, Boyalı Dere, Gökçay, Doğançay gibi doğası bozulmamış akarsularımız, Eşenler, Sarp Deresi, Bövet gibi göletlerimiz, Akçay ve ona bağlı derelerimiz doğaseverlerin gezip göreceği güzellikler olacaktır.

Bu festival planlamasında beraber hareket ettiğimiz, SS Beyağaç Kadın Girişimi üretim ve işletme Kooperatifine, Denizli İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneğine, Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneğine, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne, Denizli Valiliğine, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkürü de borç biliyoruz.

Doğa, tarih ve kültür ile turizmin farklı dalları ile ilgilenen herkesi festivalimize bekliyor, Kaşığını alda gel, tarhana bizden diyoruz.”