22.08.2019, Perşembe
21 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu

Denizli Ağız ve Diş Hastanesi, ‘dijital hastane’ oluyor

Haber Merkezi - 18 Ocak 2019 Cuma - 16:33 Denizli Ağız ve Diş Hastanesi, ‘dijital hastane’ oluyor

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Türkiye’de ayaktan tedavi hizmeti sunan sağlık kuruluşlarında ilk kez uygulanacak O-EMRAM (Dijital Hastane) modeli için pilot hastane seçildi.

Sağlık Bakanlığı, Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen Dijital Hastane çalışmaları kapsamında 2017 yılında Denizli’de bulanan 10 devlet hastanesi HIMSS Emram Stage 6 (Dijital Hastane Seviye – 6) kriterlerini yerine getirerek, dijital hastane unvanı almayı hak etmiş ve Denizli kamuda tüm hastaneleriyle dijital hastane olan ilk il olmuştu.

Şimdi de Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi de ayaktan tedavi hizmeti sunan sağlık kuruluşlarında ilk kez uygulanacak olan O-EMRAM modeli için pilot hastane seçildi. Bu doğrultuda HIMSS Avrupa Direktörü John Rayner ve HIMSS Türkiye Direktörü Yrd. Doç. Dr. İlker Köse, Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ni ziyaret ederek, değerlendirmede bulundu.

Değerlendirme sonrası Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nde toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan HIMSS Avrupa Direktörü John Rayner, dijital hastane çalışmaları kapsamında Türkiye’de son iki yıldır büyük bir başarı yakalandığını, Denizli’nin de 2017 yılında elde ettiği başarının büyük ses getirdiğini söyledi. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde yaptıkları denetimde hastanenin dijital kayıtlarını ve poliklinik işleyişlerini birebir gözlemlediklerini, hastanenin dijitalleşme süresince çok iyi durumda olduğunu ifade eden Rayner, birkaç eksiğin giderilmesiyle Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin de çok yakın zamanda Dijital Hastane unvanını elde edebileceğini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de Denizli’de “Sağlık Bakanlığımızın sağlıkta gelişim ve dijital dönüşüm hedefleri doğrultusunda Denizli olarak Türkiye’de ilkleri başarmanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. İlimizde bulunan 10 kamu hastanesi yürüttüğümüz başarılı çalışmalar sonunda dijital hastane olmuştu. Bakanlığımız tarafından Türkiye’de ayaktan tedavi hizmeti sunan sağlık kuruluşlarında ilk kez uygulanacak O-EMRAM modeli için de Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi pilot hastane seçildi ve HIMSS Avrupa ve Türkiye Direktörü tarafından denetimden geçti. İnşallah bu hastanemiz de Türkiye’de bu unvanı alan ilk Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi olacak” dedi.