Prematüre bebek günler sonra ailesine kavuştu – D20Haber
25.05.2024, Cumartesi
14 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Prematüre bebek günler sonra ailesine kavuştu

Prematüre bebek günler sonra ailesine kavuştu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Nisan 2024 Cuma - 12:57Güncelleme: 19 Nisan 2024 Cuma - 13:29
Prematüre bebek günler sonra ailesine kavuştu

Denizli’de 29 haftalık dünyaya gelen prematüre bebek, 75 gün süren tedavinin ardından ailesine kavuştu.

Henüz 29 haftalık hamileyken doğumun başlaması üzerine Güler Bektaş Denizli Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisine başvurdu. 95 gram ağırlığında dünyaya gelen Erkan Enes bebek, solunum sıkıntısı ve kalp yetmezliği gibi belirtiler göstermesi üzerine yeni doğan yoğun bakım ünitesine alındı.

75 günlük tedavinin ardından Erkan Enes bebeğin ailesine kavuştuğunu kaydeden Uz Dr Cem Becerir, erken doğan bebeklerde birçok sağlık sıkıntısı görülebileceğini söyledi. Tedavi sürecini aktaran Becerir, şu ifadeleri kullandı:

Haberin DevamıReklam
“29 haftalık 950 gram doğan Erkan Enes bebeğimizin erken doğmanın etkisiyle birçok sağlık sıkıntısı vardı. Solunum sıkıntısı, akciğerlerinin gelişmemesi, kalp ve beslenmesiyle ilgili problemimizi basamak basamak hallettik. 75 günün sonunda 2 kilo 400 gram olarak sağ ve sağlıklı bir şekilde annesinin kucağına bebeğini teslim ettik. Prematüre doğan bebeklerin özellikle yeni doğan yoğun bakım ünitesinin olduğu ve yeni doğan uzmanlarının olduğu birimlerde doğması sağlıklı ve nörolojik gelişmeleri açısından çok önemli ve yaşam şanslarını arttırmakta. Erkan Enes bebeğimiz de hastanemizde doğum yaptıktan sonra yeni doğan yoğun bakım ünitemizde emin ellerde birçok badireyi hızlı bir şekilde atlattı ve sağlığına kavuştu.”

Anne Güler Bektaş da 75 gün süren zor bir süreci geride bıraktıklarını ve bebeğini kucağına aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyerek, emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerini iletti.