29.05.2020, Cuma
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’den 8 ayda 926 marka başvurusu yapıldı

Haber Merkezi - 26 Eylül 2019 Perşembe - 16:54 Denizli’den 8 ayda 926 marka başvurusu yapıldı

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, bu yılın ilk 8 aylık döneminde Türk Patent Enstitüsüne 926 marka başvurusu yapıldığını açıkladı.

DTO Meclisi’nin aylık olağan toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın yönettiği ve Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün de katıldığı toplantıda, Prof. Dr. Hakan Teoman Yanar, Denizli İndirim Programına (DİP) katılan Liv Hospital ile ilgili bilgi sundu.

DTO YÖNETİMİNİ KUTLADI

TBMM’nin ticari hayat ve sektörlerle ilgili son çalışmaları hakkında DTO Meclisi’ni bilgilendiren AK Parti Milletvekili Nilgün Ök, içinden geldiği bir yapıyla yeniden aynı salonda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını, DTO Başkanı Uğur Erdoğan ve ekibinin yenilikçi, ilklere imza atan başarılı çalışmalarıyla da her zaman gurur duyduğunu, takdirle takip ettiğini söyledi. Ök, konuşmasının ardından, meclis üyelerinin sorularını da cevapladı.

ERDOĞAN: İÇİMİZDEN BİRİNİN, TBMM’DE OLMASININ GURURUNU YAŞIYORUZ

DTO Başkanı Uğur Erdoğan ise, Ök’e ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Erdoğan, “Şehrimizin sesi olan sizin gibi değerli isimlere, her an bir telefon kadar yakın olmak bize güven veriyor. Üyelerimizden gelen konuları sizlerle istişare edebilmenin ötesinde, çözüm bulma noktasındaki yapıcı yaklaşımınız ve desteklerinizden dolayı asıl biz teşekkür ederiz” dedi.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Erdoğan, DTO’daki faaliyetlere de yer verdiği konuşmasında, eylül ayının genellikle ekonomik faaliyetlerin canlandığı ve yeni yönlendirmelerin yoğunlaştığı bir dönem olarak bilindiğine dikkat çekti. Erdoğan, “İçinde bulunduğumuz eylül de,2020 yılını etkileyecek kararların alındığı bir ay oldu.Merkez bankaları, faiz indirimleri ile yeni dönemin gidişi yönünde açıklamalarda bulundular. Uluslararası piyasalar açısından, özellikle merkez bankalarının önemli kararlar aldığı bir dönemdi. Küresel ekonomi için önemli sıkıntı kaynağı olan teknoloji ve ticaret savaşları riski ise, sürmektedir.Fikri mülkiyet haklarına bağlı teknoloji transferleri konusunda, ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlık devam etmektedir. Özetle; küresel ekonomi ve ticarette büyüme hızı yeterli değildir. Ancak, küresel piyasalarda yeniden likidite bolluğu ve düşük faiz dönemine girildiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMLERİNİN PİYASALARA ETKİSİNE DİKKAT ÇEKTİ

Eylülün Türkiye ekonomisi için yeni olumlu verilerin yaşandığı bir dönem olduğunu kaydeden Erdoğan, Merkez Bankasının haftalık repo faizlerini %19,75’den %16,50’ye indirdiğini hatırlattı. Bununla birlikte piyasalarda iyimserlik oluşturan faiz indirimlerinin, normalleşmeye yardımcı olacağına inandıkları söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

Ekonomi çevrelerince, baz etkisinden dolayı, eylül ve ekimde enflasyon oranının tek haneye düşme ihtimalinin yüksek olduğu dile getiriliyor. Bu olasılığı dikkate alan Merkez Bankası’nın da,halen 2-2,5 puan kadar daha faiz indirme imkanına sahip olduğunu göz ardı etmemeli. Öte yandan, 2020 yılında pozitif büyümeye geçileceğini beklemek yanlış olmayacaktır. Merkez Bankası,Döviz tevdiat hesaplarına uyguladığı munzam karşılık oranını 100 baz puan artırdı. Bu kararın, döviz kurları üzerindeki etkisi, ekimden itibaren görülecektir.Temmuz ayı itibariyle, cari işlemler dengesi yıllık 4,45 milyar Dolar fazla vermiştir.Döviz arz-talep dengesi açısındanda,TL üzerindeki baskı, önemli ölçüde kalkmıştır. Bütçe rakamlarındaki düzelme de önemli. Son aylık veriler, tekrar faiz dışı fazla verildiğini göstermektedir.TÜFE, ağustos ayında %15,01’e gerilemiştir. Yıl sonu enflasyon oranı ise, 2020 yılı ekonomisi için belirleyici olacaktır.Küresel piyasalardaki likidite artışı ve faiz oranlarındaki düşüş, Türkiye ekonomisi için fırsat ortaya çıkarmaktadır.”

PATENT BAŞVURULARIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Ticari hayatı etkileyen güncel verileri de paylaşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Ocak-ağustos döneminde, ilimizden Türk Patent Enstitüsüne 926 marka başvurusu, 153 endüstriyel tasarım başvurusu, 28 faydalı model başvurusu, 27 patent başvurusu yapıldı. Belediyelerimiz tarafından 6 bin 148’i mesken, 559’u işyeri olmak üzere 6 bin 707 bağımsız birim için 786 adet inşaat yapı ruhsatı, 4 bin 625’i mesken, 617’si ise işyeri olmak üzere, 5 bin 242 bağımsız birim için771 yapı kullanma izin belgesi verildi. İlk 8 aylık dönemde odamıza 824 firma daha kaydını yaptırdı. Ağustos ayı sonu itibariyle DTO’ya 17 bin 530 firma kayıtlı. Ocak-ağustos döneminde en çok firma kaydı yapılan ilk 5 faaliyet dalı 45 firma ile ikamet amaçlı binaların inşaatı, 43 firma ile evde kullanılan tekstil takımları perdeler vb. toptan satışı, 28 firma ile doğal taş, mermer ve traverten üretimi, 27’şer firma ile bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret ile radyo, televizyon ve posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret şeklinde sıralandı” açıklamasında bulundu.

SAYISAL TAKOGRAF İŞLEMLERİ, DTO’DA ÜCRETSİZ

Ocak-ağustos döneminde DTO tarafından yürütülen önemli faaliyetlere değinen Erdoğan, üyelerinden gelen talep üzerine hayata geçirdikleri sayısal takograf belgesi düzenleme işlemlerini 1 Mayıs’tan bu yana DTO’da ücretsiz yaptıklarını anımsattı. Erdoğan, bu dönemde 394 K türü yetki belgesi, 233 sayısal takograf belgesi, 159 adet iş makinesi tescil işlemi,126 adet kapasite raporu,13 adet ekspertiz raporu,3 adet de sigorta acentesi belgesi, tanzim ve imza edildi” dedi.

DİP’TEKİ İNDİRİMLİ ADRES SAYISI 132 OLDU

Konuşmasının sonunda, 5-9 ekim arasında Almanya’nın Köln kentinde yapılacak Anuga Gıda Fuarı’na DTO üyelerinin ziyaret amacıyla katılabilmeleri için KOSGEB Destekli Ziyaret ve İş Gezisi etkinliği gerçekleştireceklerini bildiren Erdoğan, üyelerinin DİP sayesinde özel indirimli hizmet aldıkları adres sayısının yurt genelinde 132’ye ulaştığını da ifade etti. Erdoğan, “Üyelerimize indirimli mal ve hizmet temini için başlattığımız kampanyamız Denizli İndirim Programı, her geçen gün genişliyor…Bugün de Liv Hospitalile indirim protokolü imzaladık. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.