Özbekistan Heyeti, Denizli Ticaret Odasını ziyaret etti – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Özbekistan Heyeti, Denizli Ticaret Odasını ziyaret...

Özbekistan Heyeti, Denizli Ticaret Odasını ziyaret etti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Temmuz 2024 Perşembe - 15:50Güncelleme: 11 Temmuz 2024 Perşembe - 15:50
Özbekistan Heyeti, Denizli Ticaret Odasını ziyaret etti

Namangan Bölgesi Valisi Shavkat Abdurazakov başkanlığındaki Özbekistan Heyeti, Denizli Ticaret Odasını (DTO) ziyaret etti. Abdurazakov, Denizli ile çok sayıda ortak noktaları bulunduğunu söylerken, DTO Başkanı Uğur Erdoğan da “İş dünyamızın verimliliğini artırmanın yollarını arıyoruz” dedi.

Özbekistan Cumhuriyeti’nin Namangan Bölgesi Valisi Shavkat Abdurazakov, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Maşrab Mamirov, Namangan Vali Yardımcısı Оkibjon Inamov, Namangan Bölgesi Belediye Başkanı Аnvar Otakhodjaev, Namangan Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkhamid Komolkhonov, Chartak Bölgesi Belediye Başkanı Ilkhom Sattarov, Namangan Bölgesi Yatırım ve Ticaret Ofisi Başkan Yardımcısı Khondamir Akhunbabaev, Tekstil Sanayi Enstitüsü Rektörü Kurbonali Kholikov, Bölge Turizm Ofisi Başkanı Otabek Rasulov ve Namangan Valiliği Özel Kalem Müdürü Аkhmad Mamadjanov’dan oluşan Özbekistan Heyeti, DTO’yu ziyaret etti.

 

DTO Toplantı Salonu’nda farklı sektörlerden iş insanları ile Özbekistan Heyeti’ni bir araya getiren toplantıda konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, konuklara Denizli’nin ticari ve sanayi potansiyelini anlattı, Denizli Ticaret Odası’nı tanıttı.

Erdoğan, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirecek yeni adımlar atılması gerektiğini, yeni girişimlerin önünün açılması temenni ettiklerini, bu toplantının Türkiye ve Özbekistan arasındaki dostane ilişkilerin ticaret ve sanayi alanında daha ileriye taşınması için önemli bir adım olmasını dilediklerini söyledi.

Denizli Ticaret Odasına kayıtlı Özbekistan sermayeli 7 şirketin faaliyet gösterdiğini kaydeden Erdoğan, “Yeni yatırımlar ve ticari iş birliklerimizle, bunu daha da artırmak istiyoruz. Denizli’den Özbekistan’a ihracatımız geçen yıl, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 33 arttı. 2024’te ise yılın ilk yarısını tamamlamadan 2022’deki ihracat tutarımıza yaklaştık. Geçen yılın aynı dönemine göre de yaklaşık yüzde 77 artırdık. Geçtiğimiz günlerde devlet başkanlarımızın belirlediği ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini önce 5 milyar dolar sonra da 10 milyar dolara çıkarma hedefine biz de Denizlili iş insanları ve Denizli Ticaret Odası olarak var gücümüzle katkı koymaya çalışacağız” dedi.

Haberin DevamıReklam
VALİ ABDURAZAKOV: DENİZLİ İLE ORTAK NOKTAMIZ ÇOK

Namangan Bölgesi Valisi Shavkat Abdurazakov da, iki devlet başkanının ortaya koyduğu hedefin gerçekleştirilmesi için Denizli’de olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu hedefe yönelik elimizden gelen katkıyı koymaya çalışacağız. Tekstil, makine, metal işleme, gıda işleme ve tarım sektörleri, sanayimizin ana sektörlerinden. Vilayetimizde 38 bin şirket faaliyet göstermektedir; 7 bini sanayi işletmesidir. Bunların 2 bini ise tekstil sektöründedir. Yıllık 250 bin tondan fazla pamuk üretmekteyiz ve bunun tamamını da bu işletmelerde işliyoruz. Denizli ile ortak noktalarımız var. Bunların başında ev tekstili geliyor. Namangan’da tekstil gelişmiş durumda ve bizim firmalarımız da ürünlerini daha çok Avrupa’ya ihraç etmektedirler. Erkek üst giyim alanında önemli projeler gerçekleştirmekteyiz. Avrupa’nın önde gelen dünyaca ünlü giyim markalarına fason üretim yapmaktayız. Sayıları 73’ü bulan küçük sanayi bölgemizde 2 bin şirket faaliyet göstermekte ve 63 bin kişi istihdam edilmektedir. Bu sanayi bölgelerine devletimiz tarafından altyapı konusunda ciddi destek verilmekte ve gümrük vergilerinden imtiyazlar tanınmaktadır.

Namangan vilayetimiz, Türkiye’deki firmalarla dış hacmini son 4 yılda 281 milyon dolara ulaştırdı. Bunun 124 milyonu ihracat, geri kalanı da ithalattır. Mevcut potansiyelimiz ise daha yüksek. Umarım bugünkü toplantı ve bundan sonraki görüşmelerimiz, geri kalan kısmın da işler ve daha verimli hale getirilmesine katkı sağlar. Bu sene 40 gün süren geleneksel çiçek festivalimizde yurt dışından 200 bin, yurt içinden de 6 milyon ziyaretçimiz vardı. Gelecek yıl 64.’sünü düzenleyeceğimiz festivalimize Denizli Ticaret Odası yönetimini, üyelerini ve Denizlili iş adamlarımızı da davet ediyor ve bekliyoruz.”

Toplantının sonunda Erdoğan, Abdurazakov’a şehrin sembolü olan Denizli horozunun biblosunu, Abdurazakov da Erdoğan’a Namangan’ın resmedildiği hediyeyi takdim etti.