21.04.2021, Çarşamba
9 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAZARLAR
  4. /
  5. Halil DERİCİ
  6. /
  7. EYLEM VE SÖYLEM ÜZERİNE

EYLEM VE SÖYLEM ÜZERİNE

A- A+

Denizi ilk kez lise ikinci sınıfta, Aydın Lisesi’ni temsilen İzmir’e bir yarışma programı için gittiğimde gördüm. Ya çok geç gördüğümden ya da balık burcu olduğumdan, tam bir deniz tutkunuyum.

Denizde olmak tek başına kendimi mutlu ve huzurlu hissetmeme yetiyor. Bir sahil kasabasında yaşamıyorum ama Denizli’de yaşamak sahilde yaşamaktan pek farklı değil. Antalya 2,5 saat, Marmaris 2,5 saat, Kuşadası 2 saat mesafede. Doğal olarak bulduğum her fırsatı denize giderek değerlendiriyorum.

Ege Denizi ve yakın Yunan Adaları; Samos, Kos, Kalimnos, Simi, Leros, Rodos seyre çıktığımızda uğradığımız adalar. Bu adaların en yakını yelkenliyle 1 saat, en uzağı 3-4 saat mesafede...

Yunanistan Başbakanı’nın dün ziyaret ettiği ve askerlerini denetlediği ada ise dört mil mesafede ve hızlı bir motoryat ile 15-20 dakikada ulaşılabilecek uzaklıkta. Yani bizim karasularımızın içinde ve üstelik sahipliği tartışmalı bir ada. Ayrıca, Ege’deki tüm adaların silahlandırılması ve asker konuşlandırılması uluslararası anlaşmalarla yasak.

Aylardır sosyal medyada 18 Türk adasının Yunanistan tarafından işgal edildiği ve iskân edildiği konuşuluyor ama hükümetten tık yok.
Yunanistan Başbakanı’nın dünkü ada ziyareti ile ilgili olarak iki açıklama geldi. Başbakan, hiçbir şekilde, Ege'deki adalarımızdan ve haklarımızdan taviz verilmeyeceğini…
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, Ege'deki Adalar konusunun iç politika malzemesi yapılmaması gerektiğini söyledi.
Yunanistan Başbakanı’nın askerlerini denetlediği görüntülerine rağmen, “Ege'deki haklarımızı hiçbir şekilde çiğnetmeyiz” diyen bir Başbakan’ın söylemi, iç politikaya yönelik bir söylemden öte ne olabilir ki?
Bekir Bozdağ’ın, “Bu konuları iç politika malzemesi yapmamak gerekir” demesini de anlamak mümkün değil.

Uluslararası yasalarla, net bir şekilde belirtilmiş olan Ege adalarının silahlandırılmaması konusuna rağmen, ihtilaflı adalara gelip orada askeri personel bulunduran Yunanistan'ın ve o askerleri ziyaret eden Yunanistan Başbakanı’nın bir şekilde protesto edilmesi, hükümet tarafından tepkiyle karşılanması gerekirken, en yetkili makam olan Başbakan, Ege'deki haklarımızı hiç kimseye çiğnetmeyiz anlamında iç kamuoyuna yönelik söylemlerde bulunuyor.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, bu konunun iç siyaset malzemesi yapılmamasını istiyor.

Geçtiğimiz günlerde de Yunanistan Savunma Bakanı, işgal ettiği adalarla ilgili olarak “Gelin, alabilirseniz alın” demişti. Böyle bir rest söz konusu olmadığı halde, dünyayı karşısına almak pahasına Kıbrıs’a çıkan rahmetli Ecevit ile Erbakan’ı ve Kardak Kayalıkları için onurlu duruş sergileyen eski Başbakan Tansu Çiller’i saygıyla anıyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
DEMİRCİ ALİ VE SEÇMEN
12 Mart 2019 Salı
Görünen Köy
23 Ocak 2019 Çarşamba
MİLLET İTTİFAKI ÜZERİNE
27 Aralık 2018 Perşembe
BURAYA KADAR…
29 Kasım 2018 Perşembe
TORUNLARIMIZ BİLE…
10 Kasım 2018 Cumartesi
SEÇİM, PARTİLER, ADAYLAR
21 Mayıs 2018 Pazartesi
ÇÖZÜM NEREDE?
8 Mayıs 2018 Salı