21.04.2021, Çarşamba
9 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. Denizli’de Leblebici ve bıçakçılar sağlık taramasından...

Denizli’de Leblebici ve bıçakçılar sağlık taramasından geçirildi

Haber Merkezi - 19 Ocak 2018 Cuma - 16:52 Denizli’de Leblebici ve bıçakçılar sağlık taramasından geçirildi

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nce görevlendirilengöğüs hastalıkları uzmanı tarafından, Serinhisar’da leblebicilik ve bıçakçılık faaliyetinde bulunan ve meslekleri gereği toza maruz kalan esnaf sağlık taramasından geçirildi.

A- A+

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Serinhisar ilçesinde meslek hastalıklarının önüne geçmek için önemli bir adım atıldı. Leblebicilik ve çömlekçiliğin yoğun olarak yapıldığı Serinhisar ilçe merkezi ile bıçakçılık mesleğinin devam ettirildiği Yatağan Mahallesi’nde, mesleki hastalıkların önlenmesi amacıyla sağlık taraması yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Serinhisar bölgesinde meslek hastalıklarının önüne geçmek için göğüs hastalıkları uzmanı görevlendirdiklerini ve bölge halkının taramadan geçeceğini söyledi. Öztürk, “Bildiğiniz gibi Serinhisar leblebicilik ve bıçakçılık mesleğiyle geçimini sağlayan bir ilçemiz. Bu ilçede yaşayan vatandaşlarımızın toza bağlı olarak akciğer ve solunum sistemlerinin etkilenip etkilenmediğini anlamak için yaklaşık 5 yıl önce Nefesine Sağlık Projesi kapsamında 600 kişiye sağlık taraması yapılmış. İkinci kez yapacağımız bu taramayla birlikte hastalarımızın röntgen filmleri, solunum fonksiyon testleri, muayene tetkik ve tedavileri yapılarak çalışma ortamının iyileştirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması, çalışanların sağlığındaki iyi ve kötüye gidiş yönünde bilgi sahibi olabileceğiz. Serinhisarlı vatandaşlarımızı muayene olmaları, gerekli testleri yaptırmaları için her cuma Serinhisar Devlet Hastanesi’ndeki Göğüs Hastalıkları Polikliniğimize bekliyoruz” dedi.