05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. PAÜ Hastanesinde ısıyla kalp atışını yükseltme...

PAÜ Hastanesinde ısıyla kalp atışını yükseltme operasyonu

Haber Merkezi - 6 Nisan 2021 Salı - 10:27 PAÜ Hastanesinde ısıyla kalp atışını yükseltme operasyonu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesinde, bir hastanın düşük olan kalp atışları pil takılmaksızın ısı enerjisiyle yükseltildi.

A- A+

PAÜ Hastanesi Kardiyoloji Bölümüne gelen 41 yaşındaki hasta Cahit Erim, kalp hızının düşük olduğunu söyledi. Yapılan muayene ve diğer tetkiklerin ardından, Doç. Dr. Samet Yılmaz tarafından gerçekleştirilen operasyonla hastanın kalp atışları 46’dan 80’e yükseldi.

Haberin DevamıReklam

Doç. Dr. Samet Yılmaz, hastaya uygulanan tıbbi yöntemle ilgili paylaştığı bilgide, “Hastamız hastanemize başvurduğunda kalp hızı dakikada 46 idi. Daha önceden başka hastanelere de başvurusu olan hastanın kalp hızı ilaç tedavisi ile yükseltilememişti. Kalp pili takılması önerilen hastamıza başarılı şekilde elektrofizyolojik çalışma ve ablasyon tedavisi uygulandı. Kalbin etrafında kalp hızını kontrol eden ganglion dediğimiz sinir kümeleri vardır. Bu sinirlerin aşırı şekilde çalışması, parasempatik sistem diye adlandırdığımız sistemi aktive ederek kalp hızında belirgin düşmeye sebep olmaktadır. Bu sinirlerin yeri saptanarak kalbin iç kısmından ısı enerjisi verilerek yakılması sonrası kalp hızı dramatik şekilde yükselmektedir. Özellikle artmış parasempatik sistem aktivitesi olan hastalarda bu işlem yüksek başarı oranı ile uygulanmaktadır. Biz de hastamıza bu işlemi yaptığımızda kalp hızı dakikada 80 atıma kadar çıktı. Hastamızın pil ihtiyacı tamamen ortadan kalktı” dedi.

Doç Dr Yılmaz, dünyada bir süredir uygulanan, ancak Türkiye’de sayılı merkezde yapılan bu işlemi ilk PAÜ Hastanesi  ve Denizli’de ilk kez gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.