18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. PAÜ’lü öğrencilerden virüse karşı yüz siperliği

PAÜ’lü öğrencilerden virüse karşı yüz siperliği

Haber Merkezi - 30 Mart 2020 Pazartesi - 10:21 PAÜ’lü öğrencilerden virüse karşı yüz siperliği

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri, sağlık çalışanlarını hastayla temasta virüsten koruyan yüz siperliği üretti.

A- A+

Hazırladıkları projeyle 4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda altın madalya kazanan PAÜ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri Kadir Demirci, Kemal Şahin, Ahmet Keskin, İlayda Akakça ve Fırat Yavuz’dan oluşan ekip, sağlık çalışanlarının virüsten etkilenmelerinin önüne geçebilmek için yüz siperliği çalışması gerçekleştirdi.

Ekip, petg olarak bilinen malzemeden üç boyutlu yazıcı kullanarak yüz siperliği üretimine başladı. Öğrenciler, kısa süre içerisinde 100 siperlik hazırlayan, PAÜ Hastanesinde hasta yoğunluğu yaşanan servislerde görev yapan sağlık çalışanlarına teslim etti.

Projeleri ile ilgili açıklamada bulunan PAÜ Biyomedikal Mühendisliği öğrencisi Kadir Demirci, Özellikle hastalarla ilk teması kuran kişiler olan sağlık çalışanlarının salgının yayılmaması için özverili çalışmalar yaptığını, bu çalışmayı onları virüsten korumak adına yaptıklarını belirtti.