21.04.2021, Çarşamba
9 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. DDH’da prostat kanseri tedavisine yönelik ameliyatlar...

DDH’da prostat kanseri tedavisine yönelik ameliyatlar başladı

Haber Merkezi - 16 Ocak 2018 Salı - 11:55 DDH’da prostat kanseri tedavisine yönelik ameliyatlar başladı

Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Üroloji Kliniği’nde, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden olan prostat kanserinin tedavisine yönelik olarak ilk kez radikal prostatektomi (sinir koruyucu) ameliyat gerçekleştirildi

A- A+

Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Uz. Dr. Sıtkı Ün, prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu, her 5-6 erkekten birinin hayatı boyunca prostat kanseriyle karşılaşma riskinin bulunduğunu, yapılan araştırmalara göre erkeklerin yaşam boyu prostat kanseri ile karşılaşma riskinin yüzde 16.7, yaşam kaybı riskinin ise yüzde 2,5 olduğunu belirtti.

“40 YAŞINDAN SONRA PROSTAT MUAYENESİ OLUN”

Prostat kanserinde diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis ile yaşam kaybının azaltılabileceğine dikkati çeken Uz. Dr. Sıtkı Ün, belirtilerin hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabildiğini, bu bakımdan sinsi karaktere sahip bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Ün, şöyle devam etti:

“Özellikle erken dönemlerde hiç belirti ve şikayet görülmeyebilir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, yaş ve beslenme alışkanlıkları bazı risk faktörleri arasında yer alır. Hastalığın tanısı biyopsiyle konulur. Prostat kanseri tedavisinde kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel sağlık durumu ve uygulanacak tedavinin etkinliğinin yanı sıra, olası yan etkilerine de bağlı olarak farklı tedaviler tercih edilebilir. Cerrahi tedavi erken evre prostat kanserinde en yaygın ve etkili tedavi yöntemlerindendir. Cerrahi yaklaşımda amaç prostatın tamamının alınmasıdır. Uygun vakalarda prostat çevresinde bulunan ve peniste sertleşmeye yardımcı olan sinirler korunabilir. Yine erken evrede prostat ışın tedavisi (radyoterapi) de uygun hastalarda önemli bir tedavi seçeneğidir. Prostat kanseri tanısı ve tedavisindeki büyük gelişmeler, bu hastalığı korkulan bir hastalık olmaktan çıkarmaktadır.”

65 YAŞINDAKİ HASTAYA UYGULANDI

Prostat kanseri tedavisinde radikal prostatektomi ameliyatını ilk kez 65 yaşındaki bir hastaya uyguladıklarını ve ameliyatın başarıyla geçtiğini anlatan Sıtkı Ün, “Radikal prostatektomi, prostat kanserini bulunduran prostat bezinin ve hemen komşuluğundaki meni bezlerinin tamamının alınması ile hastayı bu hastalıktan kurtarmak (kür sağlamak) amacıyla uygulanan bir cerrahi tedavidir. Uzun yıllardır lokalize (yayılmamış) prostat kanserinde en çok uygulanan ve en güvenilir tedavi şeklidir. Ayrıca son yıllarda daha sıklıkla uygulanmaya başlanan sinir koruyucu yöntemle cerrahi sonrası daha iyi idrar tutma ve cinsel fonksiyon sonuçları elde edilmektedir” dedi.