30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. SARAYKÖY
  8. /
  9. Baba COVID’li, teste giden kızına ambulans...

Baba COVID’li, teste giden kızına ambulans verilmedi, anne-kız eve minibüsle döndü

Haber Merkezi - 14 Eylül 2020 Pazartesi - 21:15 Baba COVID’li, teste giden kızına ambulans verilmedi, anne-kız eve minibüsle döndü

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde sağlık skandalı yaşandı. Babanın COVID-19 testi pozitif çıkınca, eşi ve kızıyla birlikte karantinaya alındı. Ancak kızında da hastalık belirtileri görüldü. Bunun üzerine ambulans talebinde bulundular ama bu yerine getirilmedi. Anne-kız karantinaya rağmen evden çıkıp yaya olarak hastaneye gitmek zorunda kaldı. Oradan da ambulansla Denizli Devlet hastanesine getirildiler. Test sonrası ambulans verilmeyeceği söylendi ve ilçe minibüsüne binerek eve döndü. 11 yaşındaki çocuğun da testi pozitif çıktı. Şimdi şu soruya yanıt aranıyor: O minibüstekilere de virüs bulaştı mı?

A- A+

Coronavirüs salgını son dönemde hızlı bir yayılma gösterirken, hemen her yerleşim yerinden COVID-19 vakası bilgileri geliyor. Salgının en yoğun görüldüğü ilçelerden Sarayköy’den gelen haber ve ortaya atılan iddialar ise “pes” dedirtti. İddiaya göre, geçen hafta rahatsızlanan Osman Er, hastaneye gitti. Şikayetleri üzerine uygulanan COVID-19 testi pozitif çıktı. Ardından da eşi ve kızıyla birlikte karantinaya alındı. Tedavisi evinde yapılan Er’in kızı da geçtiğimiz Cumartesi günün rahatsızlandı ve “skandal” dedirten gelişmeler de bundan sonra yaşandı.

Sarayköy.com.tr’ye konuşan Osman Er, kızının rahatsızlanması üzerine ambulans istediklerini, ancak temin edilmeyince eşi ile kızının yaya olarak evlerinin yakınındaki Sarayköy Devlet Hastanesine gittiğini, onların daha sonra denizli’ye gönderildiğini belirterek, şunları söyledi:

•Sarayköy’de COVID hastası kızın ambulanssız sevkine soruşturma açıldı

ÖNCE KENDİ TESTİ POZİTİF ÇIKTI

“Salı günü ateşlendim. Sırt, bel, ayak ağrısı yaşadım. Hastaneye gittim. Test yaptılar, şüpheli görüp 2 gün karantinaya aldılar. Ertesi günü testim pozitif çıktı. Pozitif çıkınca ailecek bizi karantinaya aldılar. Eşim, kızım ve ben. Çarşambadan itibaren ailecek karantinaya girdik.

AMBULANS GÖNDERMEDİLER”

Cuma gününden itibaren kızımda öksürük başladı, ‘boğazım acıyor’ demeye başladı. Cumartesi günü ateşlendi, ateşi 38 derece oldu. Evden çıkamıyoruz. Ambulans için aradık, ‘gelemeyiz’ dediler. Sağlık Bakanlığının telefonlarını aradım defalarca. Kızım hasta dememe rağmen kimse gelmedi. Bana dediler ki; sen evden çıkma ya birisini çağır o götürsün ya da eşin götürsün. Ailecek karantinadayız, nasıl çıkalım? Mecbur kaldığımız için eşim kızımı hastaneye götürdü.Hastane bana yakın, 70-80 metre, bilemediniz 100 metre.

“KOMŞULAR ŞİKAYET ETMİŞ”

Cumartesi günü Sarayköy’ün pazarı. Sağ olsun mahalle sakinleri hemen polisi aramış ‘Osman’ın eşi pazara gezmeye gidiyor’ diye. Bunun üzerine eve polis geldi, ‘eşin nereye gitti’ diye sordu. ‘Pazarda dolaşıyormuş’ dediler. Ben de ‘dolaşıyorsa git bul gel’ dedim. Halbuki eşim ve kızım hastanede.

“HAFTA SONU TEST YAPILMADIĞI” İDDİASI

Haberin DevamıReklam

Buradaki hastaneden de şikayetçiyim. Eşime, ‘Kızının boğazı kötü. Cumartesi pazar burada test yapılmıyor. Denizli’ye götür test yapsınlar’ deniliyor. Eşim beni aradı, minibüsle gideceklerini söyledi. Ben de ‘niye minibüsle gidiyorsun, ambulansla götürsünler, karantinadayız’ dedim. Ambulansın onları götürmesi lazım. Sağlık Bakanlığını telefonla aradığımızda ‘acil durumlarda arayın sizi ambulansla götürsünler’ denildi. Hani ambulans? Israrımız üzerine ambulansla götürüldü.

“AMBULANS VERİLMEYİNCE MİNİBÜSLE DÖNDÜLER”

Hastanede test yapılmış, kan almışlar. Test sonucu hemen çıkmıyor. ‘Sizin beklemenize gerek yok, gidin’ demişler. Ambulans istiyor eşim, diyorlar veremiyoruz. 112’yi aradım ben, ‘veremiyoruz’ dediler. Sağlık Bakanlığını aradım, durumu anlattım, coronavirüs belirtileri olduğunu söyledim. ‘Buradan ambulansla gitti, dönüşte yoldan gidin demişler’ dedim. Yine ambulans verilmedi. Ya çocuk pozitifse. Kızım ve eşimin eve gelmesi için 2 dolmuş kullanması lazım. Sağ sola dokundu. O dolmuşla akşama kadar yolcu taşınacak.

Dolmuşla geldiler. Ayıptır… Coronavirüsle ilgili titiz duran bakanlık, bizimle ilgili konuda titiz durmadı. Neymiş? Testi pozitif olmayanlara veya test sonucu belli olmayanlara ambulans veremiyorlarmış. Dedim ki ya pozitifse? Nitekim pozitif çıktı çocuğun test sonucu. Ne olacak şimdi? Birisi bana bunu açıklasın.

“EŞİM DE RAHATSIZ HENÜZ TEST YAPILMADI”

Eşim de ara ara rahatsızlanıyor. Ateşi oluyor, boğazı acıyor, bazen ateşi oluyor. Bir evde iki kişi pozitif olup da bir kişinin negatif olması mümkün değildir gibi geliyor bana. Ona da bir test yaptırsak olacak ama gelen giden yok ki. ‘Yoğunluk var’ diyorlar. İyi de kardeşim biz pozitifiz, insanların sağlığı önemli değil mi? Biz yakalandık, millette mi yakalansın?

Çocuğun test sonucu 12 saat sonra telefonumuza gelen mesajla pozitif olarak bildirildi. ‘Biz gelene kadar evden dışarıya çıkmayın’ deniliyor ama kimse gelmiyor. Dün Sarayköy’den sağlıkçılar geldi, evden çıkılmamasını söyledi, bilgilerini aldılar. Bugün sözde geleceklerdi ilaç gerekli mi değil mi diye, gelen giden yok. Çocuğun tedavisine de başlanmadı. Eşime test uygulanmadı, muhtemelen o da pozitif. Tat ve koku almama onda da başladı.

APARTMANDA 8 DAİRE VAR, SADECE ONLARIN KALDIĞI DAİRE KARANTİNADA

Karantinaya alınan binada 8 daire var. Virüs sadece bizde var ve apartmanda sadece bizim daire karantinada. Ayrı odalarda kalıyorduk. kızım da yakalanınca bir aradayız artık. Sabahları zor kalkıyorum. Sartım ağrıyor, boynum ağrıyor. Kızım bugün biraz iyi.”