Yörük kültürü için develeriyle şehir şehir dolaşıyor – D20Haber
16.07.2024, Salı
24 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. SARAYKÖY
  8. /
  9. Yörük kültürü için develeriyle şehir şehir...

Yörük kültürü için develeriyle şehir şehir dolaşıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Haziran 2024 Cumartesi - 11:36Güncelleme: 22 Haziran 2024 Cumartesi - 11:36
Yörük kültürü için develeriyle şehir şehir dolaşıyor

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Raşit Durmaz, Yörük kültürünü yaşatmak adına develeriyle Türkiye’nin her yerindeki festivallere katılıyor.

İlçenin Sığma Mahallesi’nde deve çiftliği bulunan Raşit Durmaz, kurbanlık deve, gezi devesi, deve sütü üretiminin yanı sıra Yörük kültürünü yaşatmak için develeriyle 36 yıldan bu yana Türkiye’nin farklı bölgelerinde düzenlenen katılıyor.

Festivallere katıldıklarını, festivale gelenlere belirli alanlar içinde deve gezisi, midilli atı gezisi yaptırdıklarını anlatan Durmaz yaz mevsiminde Antalya ve kıyılarında develeriyle turistlere hizmet verdiğini söyledi.

Durmaz, “Hem Yörük kültürünü tanıtmak hem de insanlara develerle farklı bir yolculuk yaptırmak için çaba gösteriyorum. Develeri çiftlikten büyük araçlara yükleyip Türkiye’nin farklı noktalarına götürmek kolay olmuyor” dedi.

Deve sütü üretimi yaptığını aktaran Durmaz, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam
“Deve sütünün inek sütüne göre daha az yağlı, anne sütüne yakın ve özellikle C vitamini açısından çok zengindir.Deve sütü diyabeti önler. Özellikle tip 1 diyabet tedavisi gören kişilerde olumlu gelişmelere sebep olur. Bir bardak deve sütü ile B1 vitaminin günlük ihtiyacını karşılamak mümkündür. Diğer sütlere oranlara daha çok protein barındırır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirirken sporcuların da sıkça tercih ettiği bir süttür. Çocuk gelişiminde güçlü kemikler için deve sütü tüketilmesi önerilir. Yüksek oranda demir içerdiği için dolaşım sistemini olumlu etkiler. İçinde sağlıklı yağlar olduğundan kalp dostudur. Metabolizmayı hızlandırır ve içindeki fosfor ve potasyum ile tansiyonu dengeler. İnek sütüne oranla 10 kat daha fazla demir ve 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Sindirim ve mide sorunlarında oldukça etkilidir.”

DENİZLİ (İHA)