29.05.2020, Cuma
11 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu

Honaz’da ilk tohumlar toprakla buluştu

Haber Merkezi - 20 Şubat 2020 Perşembe - 11:09 Honaz’da ilk tohumlar toprakla buluştu

Honaz Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yerel Tohum Merkezi’nde ilk tohumlar toprakla buluştu. Viyollerin içine koyulan tohumlar, seranın hazır hale getirilmesinin ardından uygulama alanında görücüye çıkacak.

Honaz Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yerel Tohum Merkezi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Üreticiyi ithal tohumdan kurtarıp, yerli tohuma yönlendirecek olan projede şimdiye dek 250’ye yakın tohum kayda geçirildi. Kayıt altına alınan yerli tohumların toprakla buluşturulması için viyollerin için konulan toprakların içine ilk tohumlar atıldı. Bununla eş zamanlı olarak seranın yapımına da başlandı. Yerel tohumların ekileceği ve elde edilen fidelerin sergileneceği seranın yapımı için ilk harcı Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek koydu. Serada ve Yerel Tohum Merkezi’nde incelemelerde bulunan Kepenek, yerli üretime dikkat çekti.

Bu merkezin öneminin ilerleyen yıllarda daha iyi anlaşılacağını kaydeden Kepenek, “Göreve geldiğimiz günden bu yana en çok üzerinde durduğumuz şey Yerel Tohum Merkezi. Son yıllarda tarımın geldiği nokta ve tohumda dışa bağımlılık kendisini bu ülkeye ait hisseden herkes gibi beni de çok rahatsız ediyordu. Bununla ilgili daha önce 3 yerde açılan bu merkezi biz de ilçemizde açarak 4.belediye olduk” dedi.

Tohumları toprakla buluşturduklarını kaydeden Kepenek, “Viyollerin içine koyduğumuz tohumları toprakla buluşturduk. Bu tohumlar büyüyecek fide haline gelecek. Bunun içinde uygulama alanımızda seramızın yapımına başladık. Serada birçok tohumun uygulanışını hep birlikte göreceğiz. Buradan elde ettiğimiz tarım ürünlerini en güzel şekliyle değerlendireceğiz. İlçemiz, ilimiz ve memleketimiz tarımda söz sahibi olacaksa yerli tohumla olacak ve biz bunu Honaz’dan başlatmak dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu.