Honaz’da erkenci kiraz hasadı başladı – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. HONAZ
  8. /
  9. Honaz’da erkenci kiraz hasadı başladı

Honaz’da erkenci kiraz hasadı başladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Mayıs 2024 Salı - 11:57Güncelleme: 14 Mayıs 2024 Salı - 11:58
Honaz’da erkenci kiraz hasadı başladı

Denizli'nin Honaz ilçesinde, “erkenci” olarak adlandırılan kiraz ağaçlarında ürün hasadına başlandı. Bu yıl 5 bin ton dolayında rekolte bekleniyor.

İklim özellikleri sayesinde başta kiraz olmak üzere, cennet elmasından nara çok sayıda meyve yetiştirilen Honaz’da, erkenci olarak adlandırılan bahçelerdeki ağaçlarda kiraz hasadına başlandı. Bu yıl ilçe genelinde yaklaşık bin 180 hektarlık kiraz bahçesinde 5 bin tona yakın ürün rekoltesi beklendiği bildirildi.

Haberin DevamıReklam
İlçedeki hasada katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, “Erkenci çeşitlerde ilk hasadı yapıyoruz. Denizli, yaklaşık 2 bin 300 hektar alanda 11 bin 500 ton civarı kiraz üretimi yapan bir il. Honaz’da bu üretimin yarısını karşılayan bir ilçemiz. Bu yıl havaların sıcak gitmesi nedeni ile hasat yaklaşık 10-15 gün önce başladı. 10-15 gün sonra da bu bölgenin Ziraat-900 (Napolyon) adı altında değerli olan ihracata giden çeşidimizin hasadı yapacağız” dedi.

Kiraz bahçesi sahibi İbrahim Sarıkaya ise, “İşçi sıkıntısından dolayı erkenci çeşide geçiş yaptık. Honaz’da ilk kirazı çıkaran üreticilerden biriyim, böyle bir avantajım var. Şu an hasadını yaptığımız bahçemiz 4 dekar ve yeni 3 dekar daha bahçe yaptım. Toplamda 7 dönüm civarı erkenci çeşidim var. Bu erkenci çeşidin süresi çok kısa. Çiçeği açtıktan 45 gün sonra toplamasını yapabiliyorum. 1,5-2 ay gibi bir sürede hasadımızı tamamlıyoruz. Masrafı da kısa bir sürede karşılayabiliyorum” dedi.

Sarıkaya, bahçesini rüzgar ve doluya karşı korumak için file ile kapattığını, geçen yıl doludan ilçedeki üreticilerin büyük zarar gördüğünü sözlerine ekledi.