Şimşek: Denizli asırlardır sağlık kenti – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. LAODİKYA
  6. /
  7. Şimşek: Denizli asırlardır sağlık kenti

Şimşek: Denizli asırlardır sağlık kenti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Haziran 2024 Pazartesi - 11:53Güncelleme: 24 Haziran 2024 Pazartesi - 11:53
Şimşek: Denizli asırlardır sağlık kenti

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof Dr Celal Şimşek, antik kentteki kazılarda Sağlık Tanrıçası Hygieia'nın heykel başının bulunmasının Denizli’nin sağlık turizmi geçmişini asırlar öncesine dayandığını, arkeolojik yönden somut verilerin bunu teyit ettiğini belirtti.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde kazı çalışmaları sürüyor. Son olarak Antik Kentte Yunan ve Roma mitolojisinde temizlik ve sağlık tanrıçası olarak bilinen Hygieia heykel başı gün yüzüne çıkarıldı. Kentte sağlık tanrıçası Hygieia’nın heykel başının bulunması ve önceki dönemlerde ortaya çıkan doneleri de destekleyerek kentin asırlar öncesinde de sağlık turizmin göstergesi olduğu ifade ediliyor.

Bölgenin tekstil, mermer, hububat ve hayvansal ürünlerin ticaretinin yanı sıra sağlık alanında da önemli olduğunu ifade eden Loadikya Kazı Heyeti Başkanı Prof Dr. Celal Şimşek, “Milattan önce 9. yüzyılda Loadikya’ya gelen Strabon, burada bir tıp fakültesinden bahsederek ‘Aleksandros isimli başhekim vardı ve çok önemli bir başhekimdi” diyor. Dolayısıyla bu bölge aynı zamanda sağlık bakımından çok önemli bir coğrafya. Bu sağlıkla ilgili olarak da Hygieia’nın heykelinin başını bulmamız gerçekten heyecanlandırdı” dedi.

Haberin DevamıReklam
“GÖZ MERHEMİ ÜRETİLMİŞ”

Birçok insanın tedavi amaçlı Laodikya’ya geldiğini anlatan Şimşek, “Milattan sonra 4. yüzyılda bölgenin Hristiyanlaşmasına bağlı olarak özellikte de Laodikya’ya gönderilen mektupta, İncil’de yazılan mektupta burada göz merheminden bahsedilmekte. Göz doktorlarının burada çok özel bir merhem ürettiklerini ve bunu tüm antik dünyada çok önemli görüldüğünü biliyoruz. Tedavi olmak içinde birçok insanın buraya geldiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“PAMUKKALE VE KARAHAYIT, BİNLERCE YILDIR TERMAL SAĞLIK HİZMETİ VERİYOR”

Binlerce yıl öncesinde bölgede sağlık turizmi olduğu söyleyen Şimşek, “Şimdi biz bu coğrafyada bu tıp fakültesinde yetiştirilen çok önemli doktorları biliyoruz. Bunların Roma İmparatorların başhekimleri olduğunu biliyoruz. Hem terapi yönüyle hem de tıbbi tedavi yönüyle çok önemli bir tıp okulu olmalı ki bununla ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor. Dolayısıyla günümüzde özellikle de Karahayıt ve Pamukkale hattındaki bu termal suların binlerce yıl öncesinden itibaren sağlıkla ilgili kullanıldığını ve dolayısıyla da sağlık turizmin binlerce yıl öncesinden burada çok önemli olduğunu bilmemizi sağlıyor. Arkeolojik yönden somut verilerle yani sağlık tanrıçasının heykeline ait başın bulunmasında bunu zaten teyit etmiş oluyor” diye konuştu

DENİZLİ (İHA)