Laodikya’da Sağlık ve Temizlik Tanrıçası’nın başı bulundu – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. LAODİKYA
  6. /
  7. Laodikya’da Sağlık ve Temizlik Tanrıçası’nın başı...

Laodikya’da Sağlık ve Temizlik Tanrıçası’nın başı bulundu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Mayıs 2024 Pazartesi - 18:21Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı - 13:08
Laodikya’da Sağlık ve Temizlik Tanrıçası’nın başı bulundu

Denizli’de, kazı çalışmaları yapılan antik kent Laodikya’da, Temizlik ve Sağlık Tanrıçası Hygieia’nın başı bulundu. 2 bin 100 yıllık olduğu belirtilen heykel başı, antik kentin önemli buluntuları arasındaki yerini aldı.

Pamukkale ilçesinin Eskihisar Mahallesi yakınlarındaki antik kent Laodikya kazıldıkça toprak altından yeni buluntular ortaya çıkarılıyor. Bunlardan sonuncusu Yunan ve Roma mitolojisinde tıp tanrısı Asklepios’un kızı Sağlık ve Temizlik Tanrıçası Hygieia’nın heykel başı oldu.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Enstitüsü Müdürü ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof Dr Celal Şimşek, kazılarda bulunan heykel başı ile ilgili “Laodikeia’da 2 bin 100 yıl sonra güneş ve bizimle Hygieia’nın buluşması” paylaşımını yaptı.

HEYKELİN KALAN BÖLÜMÜNÜ BULMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kazılarda antik çağda tıp tanrısı Asklepios’un kızı olan sağlık ve temizlik tanrıçası Hygieia heykelinin baş bölümünün gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Şimşek, heykelin kalan bölümü bulmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“TIP OKULU SAVUNU DESTEKLİYOR”

Hygieia’nın hijyen kelimesinin kökeni olduğunu, o dönemde bu tanrıçanın hastalıklara deva bulduğu inancının var olduğunu aktaran Şimşek, birçok kaynakta Laodikya ve çevresinde bir tıp okulu bulunduğuna yönelik bilgiler bulunduğunu, bu heykel başının bu savı desteklediğini aktardı.

Haberin DevamıReklam
Şimşek, “Bu tıp okulunda yetişen birçok doktordan antik kaynaklar söz ediyor. Hristiyanlığın yayıldığı dönemde bir göz merheminden söz ediliyor. Dolayısıyla göz doktorlarının da çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu yönüyle Hygieia heykeli çok önemli” dedi.

Heykel başının yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğunun tahmin edildiğini, özel bir işçilikle yapıldığının görüldüğünü ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

“Normal boyutlardan biraz büyük olduğunu düşündüğümüz bir baş. İnce gözenekli, beyaz mermerden yapılmış. Bu bölgede tıbbın ne kadar önemli olduğunu, sağlıkla ilgili özellikle de önemli doktorların olduğunu zaten antik kaynaklardan biliyorduk. Yakın bir tarihte ben ümit ediyorum heykelin alt bölümü de bulunacak. Buradaki tıp faaliyetleri olduğunu destekler şekilde sağlık tanrıçası Hygieia’nin heykel başını bulmamız gerçekten bizi kazı ekibi olarak çok heyecanlandırdı.

Bir de erken döneme ait bir baş olması itibarıyla bizi çok heyecanlandırdı. Özellikle de Geç Helenistik ve İmparator Augustus dediğimiz yani klasik sanatın tekrar canlandırıldığı çok ince işçilikli bir eser olması bakımından önemli diye düşünüyorum.”

PARMAK İZLERİ DE BULUNDU

Kazılarda bir başka buluntu parmak izleri oldu. Şimşek, bununla ilgili de “Laodikeia Batı Tiyatrosu Kuzey Parados duvarında MS 4. yy sonu-5. yy başına ait fresk pano üzerinde ustanın parmak izleri” ifadelerini kullandı.