08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. LAODİKYA
  6. /
  7. DENTUROD’dan “Laodikya sizi bekliyor” çağrısı

DENTUROD’dan “Laodikya sizi bekliyor” çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Ocak 2023 Cuma - 12:06Güncelleme: 6 Ocak 2023 Cuma - 12:06
DENTUROD’dan “Laodikya sizi bekliyor” çağrısı

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, “Laodikya sizi çağırıyor, sizi bekliyor” diyerek, seyahat acentalarına İncil’de yer alan 7 kiliseden birisinin ve önemli tarihi yapıların bulunduğu Laodikya’yı gezi programlarına almaya çağırdı.

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, yıllar önce Denizli halkının Laodikya antik kentine ilgisini çekebilmek için mimar Cengiz Bektaş ve iş insanı Esat Sivri’nin, “Laodikya Sizi Bekliyor” diyerek kampanya düzenlediklerini, o çağrıyla antik kentte kazıların, ardından da restorasyon çalışmalarının başladığını anımsattı.

Bilinen kaydı ile Anadolu’nun en büyük antik stadyumu ve Hıristiyan inancı için önemli bir yere sahip “Yedi Kilise” birisinin bulunduğu Laodikya’nın 7500 yıl öncesine uzanan tarihi, anıtsal çeşmesi, temiz ve pis su şebeke sistemi ile Türkiye’nin Efes’ten sonra ikinci en büyük antik kenti olduğunu belirten Şen, “Laodikya’nın önemi arkeolojik bir buluntu olmasının ötesinde atalarımızın alın terini, emeğini günümüze taşıması ile daha da anlamlıdır. Zira eğer tarihe bu şekilde bakmazsak onlara ihanet etmiş de sayılırız. Kentimizin bugünkü sosyal ve ekonomik yapısına kavuşmasında, bir zamanlar metropol olan, kültür ve ticaret merkezi Laodikya’nın günümüze mirasının etkisi yadsınamaz” dedi.

Haberin DevamıReklam

Şen, 2022 yılı rakamlarına göre kente gelen turistlerin ancak yüzde 5’inin Laodikya’yı ziyaret ettiğine dikkati çekerek, “Pamukkale’ye 1 milyon 990 kişi, Laodikya’ya 98 bin 264 kişi gelmiştir. Bu oran kentimiz için, tarihimiz için, bugünümüz ve geleceğimiz için çok azdır. Laodikya hak ettiği ilgiyi görememiştir. Daha doğrusu biz, bu kentin insanları, Laodikya’nın hak ettiği ilgiyi görmesini sağlamada yeterli çabayı gösterememişiz demektir. Gerçek şu ki Laodikya, Pamukkale’nin gölgesinde kalıyor. Elbette Pamukkale kentimizin bir simgesi ve ötesidir. Fakat Laodikya, Pamukkale’den daha az önemli değildir. Bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde ettiğimiz bilgiler gösterir ki, Laodikya, kentimizin varlığı adına daha da fazla önem arz etmektedir. Laodikya’nın öneminin geniş kitlelerce daha da fazla anlaşılabilmesi ve daha fazla görünür olabilmesi için aktif kararlar alınmalı ve hızlı çözümler üretilmelidir” dedi.

Pamukkale giriş kapılarında Laodikya tanıtımına yer verilmesini isteyen Şen, “İki antik kentin tarihsel süreçteki birlikte yaşanmışlığının dahi Pamukkale’de görünür kılınması, hem Pamukkale’ye hem de Laodikya’ya ayrı ayrı daha fazla değer katacaktır. Bu konuda örenyerlerini işleten Sicpa işletmesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yönlendirilmesi elzemdir. Seyahat acenteleri Pamukkale turlarından sonra Laodikya ziyaretine programlarında mutlaka yer vermelidir. Yerel acentelerin bu konudaki birlikteliği ve lobi faaliyetleri gerek TÜRSAB cenahında, gerek bakanlık düzeyinde, gerek tur operatörleri nezdinde mutlaka fark yaratacaktır” diye konuştu.

Şen, otelcilerin misafirlerine Laodikya ile ilgili in house tanıtımlarına daha fazla yer vermesi, belediyeler ve bakanlık desteği ile görsel sunumların artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.